Çocuklarda tükürük akım oranı, pH'ı inorganik elementleri (sodyum, potasyum, kalsiyum magnezyum, inorganik fosfat) ile çürük arasındaki ilişkinin karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 44338
  2. Yazar: GÜLSER KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ERONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çalışmamıza 5-13 yaşlan arasında 92'si kız 97'si erkek olan çürüksüz, az ve çok çürüklü 189 çocuk hasta katıldı. Çocuklar 5-7, 8-10 ve 11-13 yaş olarak 3 gruba ayrıldı ve tüm çocuklardan tükürük örnekleri kahvaltıdan iki saat sonra herhangi bir uyaran yapılmadan toplandı. Toplanan bu örneklerde tükürük akım oram, pH'ı ve inorganik elementlerden sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve inorganik fosfat değerleri saptandı. Tüm yaş grublarmdaki çok çürüklü çocuklarda tükürük kalsiyum ve inorganik fosfat değeri ile çürük arasında negatif bir ilişki bulunduğu saptandı. 5-7 yaş grubu dışında diğer yaş grubundaki çocuklarda, tükürük pH ve akım oram ile çürük arasında da negatif ilişki bulundu. Tükürük sodyum ve magnezyum değerleri ile çürük arasında yalnızca bir yaş grubunda (5-7) negatif ilişki saptanırken, diğer yaş grublarında aynı bulgu gözlenemedi. Çalışmamızdaki tükürük potasyum değerleri ile çürük arasında bir ilişki hiç bir yaş grubunda saptanamadı. Ayrıca tüm grublarda cinsiyet ile tükürük akım oranı, pil ve inorganik elementler (sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, inorganik fosfat) arasında da bir ilişki bulunamadı. Tüm yaş grublarında yaşın artması ile yalnızca tükürük magnezyum değerleri arasında pozitif bir ilişki bulunduğu saptandı, tükürükteki diğer elementler ile yaş arasında bir ilişki bulunamadı. Çalışmamızda fırçalama sıklığı ve anne tahsili ile çürük sayısı arasında da negatif bir ilişki görüldü. Elde edilen sonuçlara göre, tükürükteki inorganik elementlerden kalsiyum ve inorganik fosfat oranının yüksek olmasının, tükürükte tampon görevi gördüğü ve tükürük pH'mı arttırarak dişten çözünmeleri önleyebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 92 girls and 97 boys making a total of 189 patients who were between 5-13 years old and having no caries, few caries and multi caries have been participated. Children are divided into three groups of ages of 5-7, 8-10 and 11-13 years and their unstimulated saliva samples are taken two hours after breakfast. The saliva flow rate, pH value and the values of Na, K, Ca, Mg, P04 are measured. In every age group of multi caries children, a negative correlation is observed between saliva Ca, inorganic phosphate and caries. Another negative correlation is found between saliva pH, flow rate and caries in every age group except the 5-7 age group. While measuring a negative correlation between saliva Na, Mg values and caries in only one age group (5-7 years), no such relation has been found in other working groups. However, no relation between K value and the caries is observed in any group. Furthermore, in any group, no particular relation is found between sex and saliva flow rate, pH and inorganic elements (Na, K, Ca, Mg, P04). In every age group, a positive correlation is observed between only saliva Mg value and the increase in ages of children while the same relation do not exist between the other elements. Also, it is found that there is a negative correlation between the frequency of brushing, the education level of mothers and the number of caries. Regarding the results, it is concluded that in saliva, the higher the rate of phosphate and Ca concentration is, the higher the saliva pH value is and therefore this will prevent the dissolution from the teeth.