Down sendromlu çocuklarda çürük riskinin immunolojik, mikrobiyolojik ve moleküler biyolojik yöntemlerle incelenmesi
Evaluation of caries risk in children with down syndrome by using immunological, microbiological and molecular biological methods
- Tez No: 157627
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL SABAH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı; Down Sendromlu çocuk hastalarda, çürük görülme sıklığının sağlıklı çocuklarla karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve çürüğe neden olan faktörlerin, immünolojik, mikrobiyolojik ve moleküler biyolojik yöntemler kullanılarak değerlendirilmesidir. Yaşlan 7-12 olan, 73 'ü Down Sendromlu toplam 143 çocuk hastada yapmış olduğumuz çalışmada, annenin eğitim düzeyi, çocuğun karyojenik gıda alim sıklığı ve fırçalama alışkanlıklarının değerlendirildiği anket formları dolduruldu. Dental bulgular, WHO kriterlerine göre DMFT, DMFS, dft, dfs indeksleri ile, plak indeksi değerleri de Silness ve Löe'nün plak indeksine göre değerlendirildi. DMFT, DMFS, dft, dfs ve plak indeksi değerleri, 7, 8-10 ve 11-12 yaş gruplarına göre incelendi. Down Sendromlu ve sağlıklı çocuklarda alman tükürük örneklerinde, tükürük akım hızı, pH'sı, tamponlama kapasitesi ile slgA, S. mutam ve Lactobacillus değerleri incelendi. Sön olarak, Down Sendromlu ve sağlıklı çocuklarda kolonize olan S.mutaüs suşları arasında klonal bir ilişkinin varlığım araştırmak için, AP-PCR yöntemi ile OPA-05 ve OPA-13 priffierleri kullanılarak genotiplendirme yapıldı. Annenin eğitim düzeyi, çocuğun karyojenik gıda alım sıklığı ve fırçalama alışkanlığı arasında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (P>0,05).91 Down Sendromlu çocuklarda çürük indeksi değerlerinin, sağlıklı çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu, plak indeksi değerlerinin de anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (p0,05). slgA değeri, Down Sendromlu çocuklarda, sağlıklı çocuklara oranla anlamlı düzeyde yüksek bulunurken, S. mutam değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı olmasa da daha düşük olduğu ve Lactobacillus değerlerinin, anlamlı düzeyde düşük olduğu saptandı. AP-PCR yöntemi ile yapılan inceleme sonucuna göre; Down Sendromlu çocuklarda ko Ionize olan S.mutans suşlarının, sağlıklı çocuklarda kolonize olan suşlardan farklı olduğu gözlendi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to compare the caries prevalence between subjects with Down Syndrome, and healthy controls and to determine the etiologic factors by using immunological, microbiological and molecular biological methods. Seventy-three children with Down Syndrome and seventy healthy, a total of 143 children aged between 7-12 years old were enrolled in this study. Education levels of the mothers, consumption of cariogenic foods and tooth brushing habits of children were recorded. DMFT, DMFS, dft and dfs scores were assessed according to WHO criteria, plaque indices were determined by using Silness & Löe plaque index. DMFT, DMFS, dft and dfs scores were evaluated in three age groups (7, 8-10 and 11-12 years). From saliva samples taken from all Down Syndrome and healthy group, salivary flow rate, pH, buffering capacity and slgA, S.mutans and Lactobacillus levels were evaluated. At the end of the study, to determine the clonal relation of S.mutans between Down Syndrome and healthy group, AP-PCR method was used with OPA-05 and OPA-13 primers. Education levels of the mothers, consumption of cariogenic foods and tooth brushing habits of children were not found different between two groups (p>0.05). Caries scores were found significantly lower in Down Syndrome group while plaque scores were significantly higher (p0.05).