Yiyeceklerin karyojenitesinin invivo plak pH'ı ölçülerek saptanması
  1. Tez No: 44342
  2. Yazar: ECE KOPARAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL ERONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
6. ÖZET Toplumumuzda sık tüketildiği düşünülen on değişik ürünün karyojenitesinin invivo plak pHı ölçülerek saptanmasının amaçlandığı bu çalışma, yaşlan 8 ile 12 arasında değişen 6 kız, 4 erkek toplam 10 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya ağızlarında çürük diş bulunmayan ve dolguları yapılmış çocuklar katılmışlardır (dft: 1.3 and DMFT: 0.4). Tükürük akım hızı ve pH'ları saptanan deneklerin, Dento-cult Strip mutans kullanılarak tükürüklerindeki Streptokokus mutans sayılan da belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmada, tam yağlı dayanıklı süt, kola, diyet kola sıvı test ürünleri, bisküvi, sütlü çikolata, muz, çedar peynir, patates cipsi, haşlanmış patates ve ekmek katı test ürünleri olarak seçilmiş, %10'luk sukroz solüsyonu pozitif kontrol olarak alınmıştır. Her yarım çenede 2. süt molar dişin distali ile 1. daimi molar dişin aproksimalinde gerçekleştirilen pH ölçümleri için MEPH2 pH elektrodu ve MERE1 referans elektrodu kullanılmıştir. İki gün boyunca dişlerini firçalamamalan istenen deneklerin, önce dinlenmiş plak pH'lan ölçülmüş ve 10 ml sıvı test ürünleri ile çalkalama yapıldıktan veya katı test ürünlerinden 10 gram yendikten sonra 1, 5, 10, 15, 20, 30, 45 ve 6O.dakika dental plak PH'ı ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen değerlerle oluşturulan eğriler, her ürün için ayrı ayrı ve sukroz solüsyonu ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Deneklerin ölçülen tükürük pH'ları ortalaması 7.214±0.702 ve tükürük akım hızı ortalaması 0.436±0.0518 olarak saptanmıştır. Streptokokus mutans sayılan değişkenlik göstermesine karşın gruplar arası dağılımların eşit olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, alt ve üst çeneden elde edilen dental plak pH'sının başlangıç Ph'sına göre meydana getirdikleri değişiklikler istatistiksel olarak farklı bulunmamıştır. Seçilen 1 1 test ürününün dental plak pH'ında meydana getirdikleri pH değişiklikleri varyans analizine (ANOVA) göre birbirinden farklı bulunmuştur (pO.001). Test ürünleri10 deneğin dental plak pH'lannda meydana getirdikleri maksimum pH düşüşlerine (ApH) göre; Peynir < Diyet Kola < Süt < Muz < Haşlanmış patates < Patates cipsi < Bisküvi < Kola < Ekmek < Çikolata < %10'luk sukroz solüsyonu şeklinde sıralanmıştır. Bu ürünlerin dental plak pH'ını pH 6.00'nın altında tuttukları süre değerlendirildiğinde haşlanmış patates, peynir, diyet kola ve sütün pH'ı bu değerin altına düşürmediği saptanmıştır. Muzun 4. 1 1 dakika, %10'luk sukroz solüsyonunun 10.37 dakika, patates cipsinin 14.4 dakika, bisküvinin 17.14 dakika, kolanın 18.48 dakika, ekmeğin 21.34 dakika ve çikolatanın 27.82 dakika süre ile dental plak Ph'ını pH 6.00'nın altında tuttuğu kaydedilmiştir. Bu çalışmada peynir, diyet kola, süt, muz ve haşlanmış patates sıra ile az asidojen bulunurken, patates cipsi, tatlı bisküvi, kola, ekmek, çikolata ve %10'luk sukroz solüsyonu asidojen bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The aim of this study is to assess the cariogenicity often different foods by invivo plaque pH measurements. Ten healthy volunteers, from 8 to 12 years old (mean 9.5 yrs), with restored caries lesions (dft: 1.3 and DMFT: 0.4), participated in the study. Salivary flow rate and salivary pH have been detected for each subject as well as the salivary Streptococcus mutans levels by using Dento-cult Strip mutans. Cola, diet cola, milk, biscuits, milk chocolate, banana, cheddar cheese, patato chips, patato and bread with positive control of 10% sucrose solution were the products tested in this study. pH measurements were conducted by using MEPH 2 pH-micro electrode and MERE 1 reference electrode. pH was monitored in the four aproximal regions between second primary molar and first permanent molar teeth. The subjects were constructed not to perform any oral hygiene procedures for two days prior to the test and to come to the clinic on the third day in the morning without having eaten or drunk anything except water. First of all, the fasted resting plaque pH was measured. Then, the pH measurements were performed 1, 5, 10, 15, 20, 30, 45 and 60 minutes after rinsing of the liquid test product or intake of the test food. The Stephan curves of all test products were investigated and they were compared with the curve of the sucrose solution. Mean salivary flow rate was 7.214±0.702 and salivary pH was 0.436±0.05 18. The subjects had different Streptococcus mutans levels but the number of subjects in every Streptococcus mutans level were the same. The dental plaque pH changes in both jaws for all the test products showed no statistically significant difference. The differences of dental plaque pH changes for all the test products were statistically significant (0.001). The test products were ranked according to maximum pH drop (ApH) in ascending order as follows: cheddar cheese < diet cola < milk < banana < patato < patato chips < biscuits< cola < bread < milk chocolate < 10% sucrose solution.The time that the dental plaque pH stayed below pH 6.00 was investigated for all the test products. Cheese, boiled patato, diet cola and milk did not depress the dental plaque below 6.00. On the other hand, banana depressed the dental plaque below pH 6.00 for 4.11 minutes, 10% sucrose solution for 10.37 minutes, patato chips for 14.4 minutes, biscuits for 17.14 minutes, cola for 18.48 minutes, bread for 21.34 minutes and milk chocolate for 27.82 minutes. Regarding the results, it is concluded that cheddar cheese, diet cola, milk, banana and patato were classified as low acidogenic while patato chips, biscuits, cola, bread, milk chocolate and 10 % sucrose solution as highly acidogenic.