Emotion regulation, self-control, novelty seeking, depression and social anxiety symptoms in relation to problematic internet and smartphone use
Problemli internet ve akıllı telefon kullanımına ilişkin olarak duygu düzenleme, öz-denetim, yenilik arayışı, depresyon ve sosyal kaygı semptomları
  1. Tez No: 443386
  2. Yazar: SEZEN KALECİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK TÜRKÜLER AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teknoloji çağıyla, internet ve akıllı telefon kullanımı her yaştan insan için vazgeçilmez hale gelmeye başladı. İnternet ve akıllı telefonlar iletişim kurma, bilgiye erişim, ve eğlence gibi yaşamımızı kolaylaştıracak çeşitli imkanlar sunmaktadır. Akıllı telefon ve internetin yaygın kullanımıyla bağlantılı olarak, onlar için şiddetli arzu duymak, stresi azaltmak için onları kullanmak gibi birtakım sorunlar görünmeye başladı. Bu nedenle son yıllarda psikoloji alanı problemli internet ve akıllı telefon kullanımı ile ilgili çalışmalara dikkatini vermektedir. Literatürde, problemli internet ve akıllı telefon kullanımı davranışsal bağımlılık kapsamında incelenmektedir. Bu çalışma, çeşitli bağımlılık türleriyle ilgili bulunan psikolojik faktörleri problemli, internet ve akıllı telefon kullanımına ilişkin olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Duygu düzenleme, öz-denetim, depresyon ve sosyal kaygı semptomları, ve yenilik arayışının problemli internet ve akıllı telefon kullanımını yordayacağı hipotezi kurulmuştur. Veriler 18 ile 66 yaş arasındaki 337 yetişkinden toplanmıştır. Bu çalışmada ölçüm aracı olarak, Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Beck Depresyonn Envanteri, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Öz-Denetim Ölçeği, Yenilik Arayışı Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, depresyon ve sosyal kaygı semptomlarının ve öz-denetimin problemli internet kullanımını yordadağını ama duygu düzenlemedeki güçlükler ve yenilik arayışının yordamadığını göstermiştir. Problemli akıllı telefon kullanımıyla ilgili bulgulara gelince, duygu düzenlmedeki problemler dışındaki çalışmada kullanılan bütün değişkenler problemli akıllı telefon kullanımını yordamıştır. Bu sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmış ve ileride yapılabilecek çalışmalar için öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the age of technology, internet and smartphone use has become indispensable for people of all ages. Internet and smartphones provide diverse opportunities to facilitate our lives such as communication with others, access to information, and entertainment. In conjunction with common use of internet and smartphones, some problems such as craving them and using them to alleviate stress came into sight. Therefore, in recent years, psychology field has paid attention to studies about problematic internet and smartphone use. In the literature, problematic internet and smartphone use are being examined within the scope of behavioral addiction. This study aims to investigate psychological factors, which was found to be related to diverse addictive disorders, in relation to problematic internet and smartphone use. It was hypothesized that emotion regulation, self-control, depression and social anxiety symptoms, and novelty seeking predict problematic internet and smartphone use. Data were collected from 337 adults between the ages 18 and 66. In this study, Demographic Form, Difficulties in Emotion Regulation, Beck Depression Inventory, Liebowitz Social Anxiety Scale, Self-Control Scale, and Novelty Seeking Scale were used as measurement tools. Results shows that depression and social anxiety symptoms, and self-control predicted problematic internet use but difficulties in emotion regulation and novelty seeking did not. With regard to findings related to problematic smartphone use, all variables used in the study exception problems in emotion regulation predicted problematic smartphone use. In the light of relevant literature, these findings were discussed and suggestions for further studies were made.