Küreselleşen dünyada değişen güvenlik algısı: Çevre güvenliği örneği
Changing perception of security i̇n the globaized world: Case of environmental security
  1. Tez No: 443387
  2. Yazar: ÖZGE MARABA ÜTENLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT PİRİNÇÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kopenhag Okulu, güvenliği sektörler boyutunda inceleyerek toplumsal ve siyasal sistemlerle bağını ortaya koyan bir içerik sunmaktadır. Kopenhag Okulu; ortaya koyduğu güvenlikleştirme teorisi ile bir sorunun söylem ve aciliyet gibi kıstaslarla kolay bir şekilde güvenlik alanına sokulabileceğini kaydetmektedir. Bu çalışmanın konusu olan; küreselleşen dünyada değişen güvenlik algısı; çevre güvenliği örneği Kopenhag Okulu teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma; küreselleşme, güvenlik ve çevresel güvenlik olmak üzere üç ana başlık çerçevesinde incelenmiştir. Küreselleşme uzun yıllardır gelişen bir süreç olsa da II. Dünya savaşından sonra bir daha böyle bir savaşın yaşanmaması için ülkeler arasında çeşitli ekonomik bağlantılar kurulmuştur. 1980'li yıllardan sonra ise iletişim ve teknolojideki hızlı gelişmeler küreselleşmeye büyük bir ivme kazandırmıştır. Güvenlik anlayışı iki dönem şeklinde incelenmiştir. Bunlardan birincisi Soğuk Savaş dönemi, ikincisi Soğuk Savaş sonrası dönemdir. Soğuk Savaş dönemi iki büyük güç olan ABD ve SSCB arasındaki gerginlik ve egemenlik mücadelesi şeklinde geçmiştir. Bu dönemde uluslar güvenlik sistemlerini; askeri güç ve askeri politikalar odaklı programlamıştır. SSCB'nin dağılması sonucu Soğuk Savaş döneminin sona ermesi ile iki kutuplu dünya düzeninin bittiği kabul edilmiştir. ABD'de gerçekleştirilen 11 Eylül saldırıları ile güvenlik anlayışında kırılma yaşanmıştır. Bu gelişmeler derinleştirilmiş ve genişletilmiş bir güvenlik tanımı ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Kopenhag Okulu güvenlik kavramını salt askeri değil ekonomik güvenlik, siyasal güvenlik, sosyal güvenlik, çevresel güvenlik sektörlerinde de incelenmiştir. Son bölüm de bunlardan biri olan çevresel güvenlik kavramı üzerinde örnekleme ile konu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kopenhag School observes and presents security conception by divisions which contain relation of social and politics systems. This trend is explaning if one problem is urgent and having expression then it can be put into security area easily regarding on giving security theory statement. In this study alternated security perception in globalizated world and environment model are observed according to Kopenhag School Theory. It is reviewed based on Labour, Globalization, Security and Environment Security. Even though Globalization seems like a long-term devoloping process but it associated close economic relations between nations in short-term especially after second World war. After 1980's expeditious developments in community and technology sectors picked up Globalization acceleration. Security perception is analysed with two devisions. First one is cold war period, second is after cold war period. Cold war period was started and completed between biggest nations US and CCCP with tension and sovereignty struggle. In this period nations programmed their security systems regarding to military ability and politics. When CCCP was fractured accordingly cold war period finished. This ending also showed that two biggest polarized nation period was completed. Security perception also changed when 11 September attacks in US. These happenings pointed that security definition needs to be defined by depthly and enlarged. Kopenhag School is not concerning that security perception is only based on military perspective. This movement analysed the topic included with economics security, security with politics, social security and environment security. In the last part of this study environment security is observed with sampling models.