The role of emotional intelligence on anxiety and aggression among athletes
Sporcularda duygusal zekanın kaygı ve agresyon üzerindeki rolü
- Tez No: 443385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DORUK UYSAL İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma sporcu örneklemiyle duygusal zekayı araştırmayı hedeflemiştir. Kaygı ve agresyon sporculara en çok zarar veren iki değişkendir. Bu değişkenler sporcuların yüksek sportif performans göstermesini engellemektedir. Bu tezin amacı sporcularda duygusal zekanın kaygı ve agresyon üzerindeki etkisini ölçmektir. Bu sayede, çalışmanın sonuçları sporcuların performanslarını yükseltmeye yönelik gelecek çalışmalara yol gösterebilir. Çalışma 298 amatör ve profesyonel sporcu ile yürütülmüştür. Bar-On EQ-i Duygusal Zeka Ölçeği, STAI TX-2 Sürekli Kaygı Ölçeği ve Buss-Perry tarafından hazırlanan Saldırganlık Ölçeği veri toplamak için kullanıldı. Öncelikle, üç değişken arasındaki ilişkiyi görmek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar üç değişken arasında anlamlı ilişkiler bulmuştur. Ayrıca, duygusal zekanın boyutları da ayrı olarak kaygı ve agresyon ile korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Bu boyutların bazıları ile kaygı ve agresyon arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Daha derinlemesine sonuçlar görmek amacıyla üç değişken ve duygusal zekanın boyutları kaygı ve agresyonlar regresyon analizine tabi tutulmuşlardır. Ayrıca, duygusal zekanın ve bazı altboyutlarının anlamlı biçimde kaygı ve agresyonu yordadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate emotional intelligence with an athlete sample. Anxiety and aggression are two variables athletes suffer most. Those prevent them perform a great sportive performance. The goal of this thesis was to measure the role of emotional intelligence on anxiety and aggression among athletes. Therefore the results of the thesis may direct future research to find solutions to enhance athletes' performance. Study was conducted with 298 amateur and professional athletes. Bar-On EQ-i Emotional Intelligence Scale, STAI TX-2 Trait Anxiety Scale and Aggression Scale by Buss and Perry was used to collect data. First, correlational analyses were employed in order to see the relationship between three variables. Results showed significant relationships among three variables. Moreover, factors of emotional intelligence analyzed separately with anxiety and aggression. Some of factors had significant relationship with anxiety and aggression. Furthermore, regression analyses were employed in order to see the effect of emotional intelligence and its factors on anxiety and aggression. Moreover, some emotional intelligence factors predicted anxiety and aggression significantly.