Türkiye'de finansal kiralama ve faaliyet kiralaması: Tarım sektörü örneği
Financial leasing and operational leasing in Turkey: Agriculture sector case
  1. Tez No: 443391
  2. Yazar: PINAR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarım sektöründe faaliyet gösteren bir kişi ya da firmanın, yeni bir yatırım yapmaya karar verdiğinde satın alma veya kiralama yöntemlerinden hangisinin yatırımcı açısından maliyetinin daha düşük olduğunu değerlendirmektir. Bunun için yatırımcı açısından, satın alma, banka kredisi ile satın alma , finansal kiralama yapma ve faaliyet kiralaması yapılması seçenekleri örnek bir olay üzerinde incelenmiştir. Yatırımcı için avantajlı olan seçeneği belirlemek amacıyla, belirtilen her durum için yatırımcının nakit akış tabloları oluşturulmuş ve net bugünkü değer yöntemi kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Çalışma sonucunda, kiralamanın satın almaya göre daha düşük maliyetli olduğu belirlenmiştir. Kiralama yöntemleri açısından bir karşılaştırma yapıldığında faaliyet kiralamasının finansal kiralamaya göre kiracı açısından daha avantajlı olduğu belirlenmiştir. Matematiksel hesaplar sonucu faaliyet kiralamasının daha avantajlı olduğu belirlenmiş olsa da, yatırımcının tek karar verme mekanizmasının matematiksel hesap olmadığı, diğer değişkenlerin de karar almada önemli rol oynadığı değerlendirilmiştir. Faaliyet kiralamasının ülkemizde uygulanabilirliğinin artması sonucunda tarım sektöründeki yatırımcıların daha düşük maliyetli fon kaynağı bulacağı ve bu durumun başta tarım sektörü olmak üzere tüm sektörlerin gelişmesine katkı sağlayacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess which one among purchasing and leasing methods has lower cost for the investor when a new investment decision is made by a person and company operating in agricultural industry. In this context, options of purchasing, purchasing with bank loan, financial leasing and operating lease have been examined on a sample case in terms of the investor. In order to determine the advantageous choice for the investor, cash flow charts of the investor were created for each situation and assessment was made by using net current value method. As the result of the study, it was determined that leasing costed lower than purchasing. When a comparison is made in terms of leasing methods, it was determined that operating lease would be more advantageous than financial leasing for the investor. Although it was determined as the result of mathematical calculations that operating lease would be more advantageous, it was assessed that mathematical calculation was not the only decision making mechanism and other variables also took important part in decision making process. It was assessed that investors in agriculture industry would find more low-cost funds as the result of increase in applicability of operating lease in our country and this would make a contribution to the development of all industries, especially agriculture.