Hayat sigortalarında tazminat ödeme işlemleri
Life insurance indemnity payment processing
- Tez No: 443390
 - Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sigortacılık, Insurance
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sigorta, bireylerin yaşamları içinde karşılaştıkları bir takım durumlarda uğramış oldukları zarar ve bu zarar sonucunda çeşitli masraflara neden olan olayların ekonomik sonuçlarından kendilerini korumu isteği ve önceden önlem alma gereksiniminden doğmuştur. Genel olarak sigorta kurumlarından faydalanma arzusu, insanların zaman içinde karşılaşma olasılıkları olan ekonomik zorluklar durumunda kendilerini kurtarma isteğinden kaynaklanmaktadır. İnsan yaşamındaki en önemli olgu kendisidir. Birey kendi yaşamının getirdiği zorluklar karşısında hayatta kalmaya çalışır. İnsan hayatı gelişen zorluklar nedeniyle sonlanabilir. Bu durum biyolojik veya dış etkenlerden dolayı olabilir. Birey sağlık nedeniyle veya bir kaza dolayısıyla hayatını kaybedebilir veya geri kalan hayatını hasta olarak sürdürebilir. İnsanlar bu tür durumlar karşısında kendilerini ekonomik açıdan güvende hissetmek için hayat sigortasına başvurmaktadırlar. Bununla hayat sigortası kapsamında gelişen zorluklar neticesinde sigortanın bireye ödeyeceği tazminatın ödeme işlemleri hem sigortalı hem de sigortacı açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı hayat sigortalarında tazminat işlemleri hakkında detaylı bilgiye yer vererek okuyucuya bilgi sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Insurance, individuals conditions that they face in their lives as a result of damage sustained in various costs which cause this damage and the economic consequences of the events from request and from the need for taking necessary measures in advance for themselves, I was born blind. The desire to benefit from the insurance institutions in general, people are likely to encounter over time is due to the desire to rescue themselves in the event of economic difficulties. The most important phenomenon in human life itself. An individual of his or her own life tries to survive in the face of difficulties. Due to the difficulties in developing human life may quit. This may be due to biological or external factors. Consequently individual health or because of an accident, or sick, you may lose your life as the rest of your life can be continued. People in such circumstances feel themselves economically secure to have recourse to life insurance. With this, life insurance coverage as a result of emerging challenges in the insurance of individual insured to the insurer for processing and payment of compensation to be paid to both important. In life insurance the purpose of this study is intended to provide information to the reader by giving detailed information about the compensation process.