Eğitim seviyesinin satış promosyonlarının türünün tercihine etkisi üzerine bir odak grup çalışması
A focus group research on the effect of consumers'education degree on sales promotion choice behavior
- Tez No: 443395
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HAKKI PINAR KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Satış promosyonları bir tutundurma faaliyeti olarak 20.yy'ın ikinci yarısından günümüze kadar giderek artan bir pazarlama bütçesi ile yaygınlaşmıştır. Reklam ve satış promosyonu harcalamaları arasındaki denge son yıllarda, 1950'lere göre tersine dönmüş durumdadır. Dolayısı ile satış promosyonları ile ilgili araştırmalar da 20.yy'ın ikinci yarısından günümüze çeşitlenerek artmıştır. Bu çalışma satış promosyonlarında eğitim düzeyinin satış promosyonu tipi tercihi üzerine bir ön araştırmadır. Araştırmada odak grup çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada yüksek eğitim düzeyindeki tüketicilerin çekiliş ile hediye ya da para pazanma riskini alma isteklilikleri ile hemen kazanç sağlayabilecekleri indirim promosyonları arasındaki tercihleri incelenmiştir. Sonuçlar yüksek eğitim grubu içerisinde yer alan tüketicilerin satış promosyonlarında çekiliş ve benzeri uygulamalara karşı güvensizliklerini ve düşük risk alma yönelimlerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Since the second half of 20th. century, the usage of sales promotions have become widespread in marketing with an increasing marketing budget. The budget shares between advertising and sales promotions has been reversed during last years when it is compared with 1950. Becouse of this situation the researchs on the sales promotion topic has also increased with variations since the second half of 20th. century. This study is an preliminary research about the the interactions of educational degree and sales promotion choices. Focus group research method used in the study. The choice difference between sweepstakes and price promotion has been tested in higher education consumer segment. The results suggest that in the higher educated consumer segment, consumers prefer low risky price promotions and instant acquisitions rather than a high risky and doubthful sweepstakes.