Bush doktrini sonrası ABD'nin Irak ve Suriye politikası ve Türkiye'ye etkisi
Iraq and Syria politics of the U.S.A. after Bush doctrine and its effect to Turkey
  1. Tez No: 443396
  2. Yazar: GÖKHAN ULUSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT PİRİNÇÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
11 Eylül 2001'de Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bombalı saldırılar sonucunda Amerika'nın dış politika stratejileri değişmiş önleyici savaş ve önleyici vuruş ilkesi uygulamaya geçmiştir. Dönemin Başkanı George W. Bush tarafından geliştirilen doktrin ile küresel boyutta artık yeni bir dünya düzeni şekillenmeye başlamıştır. Bush Doktrini'ne göre dünyada ki halkların güvenliği için El-Kaide bağlantılı terörizmin ortadan kaldırılması ve bunun için Amerika'nın uluslararası kuruluşlar ve diğer ülkeler ile işbirliği içerisinde olması gerekmemektedir. Bu politika ile Amerika, dünyanın güvenliğini sağlamak için terörizmle etkin mücadele kapsamında önce Afganistan'da ve sonrasında Irak'ta askeri operasyonlarda bulunmuştur. 2011 yılında Amerika'nın Irak operasyonunu sonlandırmasının ardından Ortadoğu'da Arap Baharı adı altında halk ayaklanmaları başlamıştır. Arap coğrafyasında başlayan hareketlenmeler adeta bir domino etkisi göstermiş ve kısa sürede bölgede ki ülkeleri kapsamıştır. Arap Baharı'nın Suriye'yi de etkilemesi sonucu Suriye'de rejim değişikliğine yönelik iç ve dış baskılar artmıştır. Ancak Suriye'de farklı ideolojik yansımaların gözlemlenmesi ve Soğuk Savaş dönemini anımsatan uluslar arası güçlerin devreye girmesi ile süreç devam etmiş ve halk ayaklanmaları derinlik kazanarak adeta iç savaşa doğru yol almıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nin Bush doktrini sonrası Irak ve Suriye politikalarının Türkiye üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma literatür taraması ile yapılmıştır. Çalışma bu yönüyle nitel araştırma niteliğindedir. Bush Doktrini sonrasındaki Amerika dış politikasının Türkiye üzerinde ekonomik, siyasi, toplumsal, demografik ve askeri gibi bir çok yönden olumsuz etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The strategies of foreign policy of America has changed in consequence of bombing that carried out on 11 September 2011 in the United States of America, the principle of pre-emptive strike and preventive war principles has been applied. A new world order on global dimension has been began to take shape with the doctrine developed by the president George W. Bush. According to Bush Doctrine, the terrorısm related with Al Qaida should be eliminated for the safety of nations in the World, therefore America should not co-operate with other countries and international organizations.Within this context ,America performed military operations first in Afghanistan and then in Iraq to supply safety of the world against combating terrorism. After the United States had ended Iraq's Operation, civil rebellion started named as“Arab Awekening”in the Middle East in 2011. The rebellions began in Arab regions have shown almost a domino effect and included countries in the region in a short time.Internal and external pressures for regime shift in Syria have also increased as a result of "Arab Awekening affected Syria. The oppression period in Syria continued due to observing different ideological views and interrupting international forces in Syria and civil rebellions leaded to civil war. This work was made by scanning literature to search the effects of Iraq and Syria politics of U.S.A.after Bush doctrine on Turkey. On that sense this work is a qualitative research. It was determined that America foreign policy after Bush Doctrine has negative impacst in various areas such as economic, political, social, demographic and military on Turkey.