Türkiye'de yazılım sektörü dinamikleri ve devlet yardımları üzerine inceleme
Study on software industry dynamics and state aid in Turkey
- Tez No: 443394
- Danışmanlar: DR. YASEMİN GÖRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilgi ekonomisi içerisindeki en önemli alt sektörlerden biri olan yazılım sektörü, gelişmekte olan ülkeler açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Ekonominin tüm segmentlerinde kullanılabilen ve katma değeri yüksek bir endüstri olan yazılımın küresel pazarı sürekli genişlemektedir. Günümüzde gelişmekte olan pek çok ülke yazılım endüstrisindeki gelişmeleri yakından takip etmekte ve kendileri için uygun gelişim stratejilerini sorgulamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de yazılım sektörü dinamikleri ve bu konuda devlet tarafından sağlanan destek ve teşvikler incelenmektedir. Çalışmada öncelikli olarak bilgi ekonomisi ve yazılım sektörü hakkında genel bilgiler verilmiş ve kabul gören üretim ve başarı dinamikleri değerlendirilmiştir. Sonraki bölümlerde Türkiye'nin bilişim sektöründe mevcut durumu ve potansiyeli incelenmiş ve yazılım endüstrisinde öncü konumundaki Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Çin, Hindistan, İsrail ve İrlanda'da sektörün gelişimi ve başarı faktörleri değerlendirilmiştir. Ayrıca Türkiye'de bilişim sektörü için sağlanan destekler ayrı bir bölüm altında derlenmiştir. Sonuç olarak Türkiye'de stratejik sektör olarak belirlenen bilişim sektörü için tespit ve öngörüler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Software industry which is one of the most important sub-sector of the knowledge economy, offers significant opportunities for developing countries. The software industry which can be used in all segments of the economy and the global market with high added value, is continuously expanding. Today, many developing countries to follow closely the developments in the software industry and preparing appropriate development strategy on this field. In this study, the dynamics of the software industry in Turkey and support and incentives provided by the government in this regard will be examined. In the study firstly given general information about the knowledge economy and the software industry and the recognized production dynamics and success are evaluated. On next chapters given information about Turkey's Informatics current situation in the industry and potentials and evaluated software leaders as United States, Brazil, China, India, Israel and Ireland success factors in the industry. Besides, support for IT industry in Turkey has been compiled under a separate section. As a result, IT sector as a strategic sector in Turkey and assumptions identified and shared.