Türkiye'de gayrimenkul piyasasındaki fiyat oluşumunun analizi
An analyze about price creation in Turkish real estate sector
  1. Tez No: 443412
  2. Yazar: REŞAT OĞUZHAN ALBULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsanlık tarihinin başından beri gayrimenkul piyasası değişik formlarda karşımıza çıkmakta ve insanlara çeşitli yatırım olanakları sunmaktadır. Oluşan bu yatırım olanakları sayesinde belirli bir dönemde belirli bir piyasada bulunan arz talep denge noktasına göre bu projelerin fiyat denge noktaları oluşmaktadır. Türk ekonomisinin lokomotif sektörü uzun yıllardan beri gayrimenkul sektörü olmaktadır. İyi bir yatırımcı için bir gayrimenkul projesinin fiyatının hangi etkenlerden etkilenerek oluştuğunu ve ne tip etkenlerle artıp azaldığını bilmek son derece önemli olmaktadır. İlgili çalışmada gayrimenkul sektörü genel olarak açıklanıp lokasyonun diğer ekonomik faktörler sabitken fiyatlar üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the mankind, real estate sector has been answering various needs of the humankind in different forms and offered them different kind of investment opportunities. With these opportunities, equilibrium prices in these sectors are formed by the supply and demand levels of those sectors economic units. Real estate sector of the Republic Of Turkey is the leading sector of Its country. For a good investor It is critically important to know what kind of factors are effecting the real estate prices in the market and what will make the prices rise or make them lower in the future. This project will try to explain the general concept of real estate sector and also will try to show the connection between location and the real estate prices in a sector where there are no other factor that effects the prices of the real estate projects.