Yerel yönetimlerin sunduğu spor hizmetlerine ilişkin halkın görüşleri (İstanbul-Çekmeköy ilçesi örneği)
The publi̇c opi̇ni̇on about the servi̇ce provi̇ded by local sports managements (Sample;Istanbul Çekmekoy district)
  1. Tez No: 443411
  2. Yazar: MUSTAFA AVCILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT KESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ülkemizde spor hakkı Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Anayasa, devlet kurumlarına verdiği çeşitli yetki ve görevlerle halkın spor yapma olanağını ve hakkını güvence altına almış, devlet kurumları yükümlü kılınmıştır.Bu araştırmanın amacı; İstanbul ili, Çekmeköy ilçesi sınırları içinde ikamet eden kişilerden; yaşadıkları yerleşim yerinde belediyenin yapmış olduğu spor hizmetleri hakkındaki beklentilerine ilişkin görüşleri alınmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın evrenini İstanbul ili Çekmeköy ilçesinde yaşayan kişiler oluşturmuştur. Örneklem olarak; Çekmeköy ilçesinde bulunan 21 mahallede yaşayan on sekiz yaş ve üzeri, Türkiye İstatistik Kurumu 2014 verilerine göre 153.734 kişiden toplam 410 kişiyle ve mahallelerdeki on sekiz yaş üzeri nüfus oranına göre orantılı olacak bir şekilde, ölçek uygulanmıştır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla B.Çoban (2002) tarafından geliştirilen, S. Munusturlar ve V.O.Çelik (2010) tarafından üniversite öğrencilerinin yerel yönetimlerin bir rekreasyon faaliyeti olarak spor hizmetleri konusunda görüşlerinin araştırıldığı ve Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (2014) tarafından yerel yönetimlerin spor hizmetlerine ilişkin halkın görüşlerinin alınması amacı ile kullanılan ölçeklerden yararlanılmıştır. Araştırmada uygulanan bu ölçek 7 adet kişisel bilgi ve 18 adet Likert tipi maddeden oluşmaktadır. Elde edilen veriler Windows programına yüklenerek, SPSS paket programına aktarılmış ve yaş, cinsiyet, meslek dağılımı, eğitim durumu gibi alt gruplar arasındaki değişkenlikler ya da farklılıklar Anova (Analyis of Variance) ve t-test değerlendirmeleri ile (Comparisons of Column Means) incelenmiştir. Ayrıca temel iki grup arasında (katılıyorum ve katılmıyorum diye fikir beyan eden katılımcılar) istatistiki açıdan farklılık olup olmadığı N-1 Chi-Square testiyle araştırılmıştır. Yapılan bu tez çalışmasında birinci bölüm olarak giriş; ikinci bölümde yönetim, yerel yönetim, spor, hizmet, spor hizmeti ve yerel yönetimlerin sporla ilgili yasal sorumlulukları maddeler halinde açıklanarak, Dünya'da ve Türkiye'de yerel yönetimlerin sunduğu spor ve rekreasyon hizmetleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, evren ve örneklem açıklaması yapılarak verilerin analizleri yapılmıştır. Dördüncü bölümde verilerin analizi yapılmış ve analiz sonucunda elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Beşinci bölümde bulgular tartışılmış, sonuç açıklaması ve öneriler yapılmış, kısıtlar ve geleceğe yönelik çalışmalar açıklanarak tez tamamlanmıştır. Araştırmadaki verilerin yapılan analizlerine göre; katılımcılar çoğunlukla kent yaşamında spor ve doğal hareket ihtiyacını karşılamakta zorluklar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Katılımcılar; bu sorunun çözümü konusunda belediyeleri sorumlu görerek, belediyelerin spor tesisi, rekreasyon ve oyun alanı eksikliklerini gidermesi gerektiği ve mevcut spor tesislerinde uzman personelin bulunması gerektiğini vurgulamışlardır. Ayrıca; Belediyelerin organize edeceği spor aktiviteleri ve etkinlikleri ile spor yapma olanaklarının artacağı, halkla belediye arasındaki ilişkilerin gelişeceği üzerinde durulmuş ve halkın sporla ilgili beklenti ve görüşlerini rahatlıkla aktarabileceği bir ortam sağlanması ile spor hizmetlerinin halkın tamamına yaygın bir şekilde sunularak spor bilincinin yaygınlaşması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar kelimeler; Yönetim, Yerel yönetim, Spor, Hizmet, Spor hizmeti.
Özet (Çeviri)
In our country, sports rights are guaranteed by the Constitution. The Constitution, by giving powers and a variety of duties to the government agencies ensures the right of people to have the ability to do sports, and the government agencies have been authorized.The aim of this study is to take the opinion of people who live in Çekmeköy district of Istanbul about the sport services provided by the municipality and their expectations about how to improve the services. For this purpose, only people who live in Çekmeköy district are chosen as the reserach area. The sampling consititues of people, who are 18 years and older, and who live in 21 neighborhoods of Çekmeköy district, 410 samples in total chosen proportionally out of 153.734 people according to the 2014 data released by the foundation of statistics of Turkey. For the research, the researcher benefited from the scales used by the University of Sakarya, Physical Education and Sports High School (2014), and the techniques developed by B. Çoban (2002), later used in the study of S. Munusturlar and V.O.Çelik (2010) to analyze the opinions of the students about sports services provided by the local authorities as a recreation activity, in order to gather the opinions of people about sports services of local sports managements and obtain the data. The applied scale in this study consists of 7 pieces of personal information and 18 Likert type items. The obtained data is loaded into Windows programs and transferred to SPSS and the variability and the differences among subgroups such as age, gender, occupation distribution and education have been analyzed via Anova (analysis of variance) and with the evaluations of T-test. The statistical difference between two main groups (Ones who agree and ones who do not.) is investigated by N-1 Chi-Square test. The first part of this thesis is the introduction to the topic. The second part gives detailed information about sports and recreation services in Turkey and worldwide, and explains under subtitles different elements like the management, the role of local authorities, sport in general, service, sports services and legal responsibilities offered by local authorities. The third part studies the research methods and analysis of data while examining environment, subjects and sample chosen for the research. In the fourth part, data has been analyzed in detail, and different results derived from the analysis have been introduced. In the fifth part, results have been discussed and the study comes to a conclusion offering different suggetions and perspectives for future research studies. According to the data analysis from the research carried out; participants reported that they often have difficulty in meeting the needs of urban life and natural sportive acts. Participants deem municipalities responsible on the solution of the problem and they point out that the municipalities have to satisfy the need for sports facilities, recreation areas and playgrounds and that they need to employ specialized personnel in existing sports facilities.The research also accents that sports activities organized by municipalities will increase the opportunities to engage in sports and activities while supporting the relation between society and municipalities. It is stated that municipalities have to provide a proper environment to meet the society's expectations and opinions in order to present sports services extensively by suggesting sports consciousness to the entire population. Key words; Management, Local management, Sport, Service, Sports service.