Collatamp ve G.R.F.'nin lokal hemostatik etkilerinin antikoagule bireyler üzerinde klinik olarak araştırılması
  1. Tez No: 44343
  2. Yazar: FUNDA SARSILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT TUNCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
57 ÖZET Antikoagulan tedavi gören bireylerde, tedaviyi azaltmadan veya kesmeden, protrombin zamanı terapötik sınırlar içerisinde iken diş çekimi veya basit cerrahi girişimler yapılabilmektedir. Diş çekimi veya basit cerrahi girişimlerden sonra lokal hemostatik ajanlar ile kanama kontrol altına alınmaktadır. Biz de, antikoagule bireylerde, lokal hemostatik ajanlar (Collatamp ve G.R.F.) ve sutür uygulayarak, sonuçlan değerlendirmeyi amaçladık. Klinik uygulamalarımızı 39 antikoagule birey üzerinde gerçekleştirdik. Grup I'de sutür (DSfR1.6), Grup Hl'de sutür+G.R.F.(INR>l. 6) uyguladık. Grup İT de, iki oiguda aşın bir kanama oluştu. Her üç grupta da, belirgin olarak ağrı, ödem ve ateş yükselmesi gibi komplikasyonlar görülmedi. G.R.F. Collatamp'a göre daha olumlu sonuçlar verdi. Eğer hasta kumarin+heparin kombine tedavi görüyorsa, INR>2.5 ise (30 sn.den yüksek ise), yara yüzeyi genişliği fazla ise uyguladığımız lokal hemostatik ajanlann da etkili olmadığım saptadık. Bu gibi duramlarda mutlaka kalp- damar cerrahisi ile konsültasyon yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY In patients who are medicated with anticoagulant drugs, if the protrombin time is in the tolerable limits, then tooth extractions and simple oral surgical operations can be done without interrupting the anticoagulant therapy. Bleeding can be controled with local hemostatic agents after tooth extractions and simple oral surgeries. We aimed to treat the anticoagulated patients with local hemostatic agents, Collatamp, G.R.F and suture applications and evaluated the results. We have treated 39 anticoagulated, patients clinically. We applied sutures for Group I (INR < 1.6), Collatamp + suture for group II (INR > 1.6) and suture + G.R.F for group III (INR > 1.6). Two patients, suffered from excessive bleeding in group II we have examined no complications like pain, fever and eadema in none of the groups. When we compare the results of GRF and Collatamp, GRF gave better results. If the patients are medicated with the combination of cumarin and heparin, if INR > 2.5, and if the surface of the wounds are wide, the application of the local hemostatic agents are not effective. In that cases absolutely we must consult with the cardiologist. i