Saf titanyumun ve üç değişik baz metal alaşımının seramikle bağlantı dirençlerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
- Tez No: 44344
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA USER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Estetik bir materyal olan dental seramiğin, metal bir yapı üzerine uygulanmış olması direncinin artmasını ve geniş bir kullanım alanı bulmasını sağlamıştır. Seramometal restorasyonlarda baz metal alaşımları, metal alt yapı olarak uzun süreden beri kullanılmaktadırlar.Baz metal alaşımlarının pek çok yan etkilere neden olması, metal alt yapı olarak; dental kullanım için oldukça uygun özelliklere sahip olan ti tanyumun kullanılabileceğini düşündürmüş; araştırmacıların ve üreticilerin bu konuya yönelmelerine neden olmuştur. Pek çok iyi özellikleri bilinmesine karşın, henüz yeni olan titanyum - seramik sis temlerinin bağlanu dirençleri araştırılarak, baz metal alaşımlarının yerini alıp alamayacak ları konusunda çalışmalara gereksinim vardır. Bu amaçla; araştırmada W88, W99, DUC ve TÎ metallerinden, kırılma testi için 30'ar adet ve çekerek makaslama testi için 10'ar adet olmak üzere toplam 160 adet örnek hazırlanmıştır. Kırılma testi sonucunda kırılma kuvveti ortalama değeri; W88 için 1214 N, W99 için 1243 N, DUC için 1507 N ve TÎ için 913 N olarak bulunmuştur.Baz metal alaşımları için ortalama olarak 1214 - 1507 N kırılma kuvveti değerleri gözlenmiştir. Çekerek makaslama testi sonucunda ise bağlantı direnci ortalama değeri; W88 için 106.5 N/mm2, W99 için 101.9 N/mm2, DUC için 99.2 N/mm2 ve Tl için 81.5 N/mm olarak bulunmuştur.Baz metal alaşımları için ortalama olarak 99.2 - 106.5 N/mm lik bağlantı direnci değerleri gözlenmiştir. Kırılma testi sonucunda her metal - seramik sistemi için hesaplanan kırılma basıncı ortalama değerlerinin, çekerek makaslama testi sonucunda elde edilen bağlantı direnci or talama değerlerinden çok daha yüksek olduğu saptanmıştır (p< 0.01). Kırılma ve çekerek makaslama testi uygulanan titanyum - seramik örneklerin bağlantı direnci değerlerine dayanarak, dişhekimlerinin ve teknisyenlerinin metale has özelliklere gereken özeni göstermeleri halinde, klinik uygulamalarda başarılı olunabile ceğine inanıyoruz.Titan - seramik restorasyonların kullanımlarının yaygınlaşması gerek tiği görüşünü de benimsiyoruz.
Özet (Çeviri)
The application of dental ceramic over a metal framework, improves its strength and provides its widespread use. Base metal alloys have been used in ceramometal restorations for many years. Because of the proved side effects of these alloys, titanium, a metal with excellent properties for dental use, has been introduced for ceramometal restorations by many researchers and producers. Although its available properties are well known, further resarch is needed about the bond strength of the titanium - ceramic systems to determine if this metal can replace the base metal alloy systems. The purpose of this study was to evaluate the bond strength of titanium - ceramic systems and to compare these values with those of base metal - ceramic sysetms. A total of 160 specimens were casted in W88, W99 and Tİ; 120 of them were fabricated in three various framework designs for the compressive strength test and 40 of them were fabricated for the cylindirical pull through test. The mean fracture load values were 1214 N for W88, 1243 N for W99, 1507 N forDUCand 913NforTÎ. The fracture strength values of the base metal - ceramic systems ranged from 1214 N to 1507 N for the compressive strength test. The mean shear bond strength values were 106.5 N / mm2 for W88, 101.9 N/ mm2 for W99, 99.2 N/ mm2 for DUC and 81.5 N/ mm2 for TÎ. The shear bond strength values of the base metal - ceramic systems ranged from 99.2 N / mm2 to 106.5 N / mm2 for the cylindirical pull through test. The mean bond strength values for the compressive strength test were significantly higher for all metal - ceramic systems, compared with the cylindirical pull through test ones (p< 0.01). Regarding the bond strength values of titanium - ceramic specimens in both tests, it is concluded that they have sufficient strength to allow clinical use. Pure titanium can be used successfully in operative dentistry if special precautions are taken into consideration. 92