Aşkin mağdur ettiği William Shakespeare kadın karakterlerinin (Juliet, Ophelia, Desdemona) William Shakespeare soneleri ile çözümlenmesi
The analyysis of William Shakespeare women who are the victims of love (Juliet, Ophelia, Desdemona) through William Shakespeare sonnets
  1. Tez No: 443454
  2. Yazar: MÜNİRE ZEYNEP AYTEKİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NAZAN KESAL KIRILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı' nda eğitim gören Münire Zeynep Aytekin tarafından ele alınan "Aşkın Mağdur Ettiği William Shakespeare Kadın Karakterlerinin (Juliet, Ophelia, Desdemona) William Shakespeare Soneleri İle Çözümlenmesi'' başlıklı tez de William Shakespeare'in kadın karakterleri ile soneleri arasında bağlantı ele alınmıştır. Sonelerin kadın karakterlerle bağlantısını inceleme üzerine kurulu olan bu çalışmada, seçilen karakterler, oyunlarda yer verilen toplumsal kavramlar, sonelerle ilgili çözümleme ve değerlendirmeler, oyunların genel yapısı, karakter analizi, role dair yorumları içeren dramaturji çalışması, sonuç yer almaktadır. Çalışmada, yorumlama süreci ve ulaşılan sonuçlar, takip eden bölümlerde detaylı bir şekilde incelenmeye ve sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis by Münire Zeynep Aytekin student of Advanced Acting Masters Program, tackles the subject of "The Analysis of William Shakespeare Women Who Are The Victims of Love (Juliet, Ophelia, Desdemona) Through William Shakespeare Sonnets. This work which is about the connection between William Shakespeare's women who are victims of love and William Shakespeare Sonnets, is composed of the characters chosen, analysis and evaluation on the sonnets, general from of the play, character analysis, dramaturgy study regarding comments on the roles, application studies and conclusion. Interpretation process and the conclusion attained is explained and analysed in detail in the following section of this study.