The application of neuroscience for improving the leadership skills and a research about essential leadership skills in the light of neuroleadership findings
Liderlik vasıflarının geliştirilmesi için nörobilim uygulaması ve nörobilim bulguları ışığında gerekli liderlik vasıfları hakkında bir araştırma
- Tez No: 443453
- Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, liderlik konsepti, nöroliderlik alanı kapsamında incelendi. Literatür taraması kısmında, duygusal zekâdan, IQ ve sosyal zekâ gibi diğer zekâ ile ilgili oluşturulmuş konseptlerden bahsedildi. Nöroliderlik konusu bu alana katkı yapan nörobilim ile birlikte yine literatür taraması bölümünde anlatıldı. Son olarak da bu bölümde, duygusal ve sosyal zekâ vasıfları, son zamanlarda bu alanda ortaya çıkmış fikirlerle birlikte anlatıldı. Duygusal zeka vasıfları, sosyal zeka vasıfları ve liderlik alanında genellikle bilinen bazı diğer vasıflar, örneğin otoriterlik ve karizma gibi vasıflar bu tezin araştırmasında kullanıldı ve görüşmeciler tarafından değerlendirildi. Bu araştırma, çalışanların bakış açısından hangi vasıfların etkili bir liderde mutlaka olması gerektiğini anlamak için çalışan kişilerle yapıldı. Araştırma için kantitatif araştırma yöntemi seçildi ve online anket kullanıldı. Araştırma sonuçlarını analiz etmek için de faktör ve korelasyon analizleri kullanıldı. Bu araştırmanın sonucunda, duygusal zekâ ve sosyal zekâ vasıflarının görüşmecilerin gözünde diğer bazı liderlik vasıflarından ayrıştığı ve bir liderde mutlaka bulunması açısından duygusal zekâ ve sosyal zekâ vasıflarının daha yüksek skorlar aldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, leadership was examined within the scope of neuroleadership. In the literature review part, the emotional intelligence and other intelligence based concepts, such as IQ and social intelligence were specified with their historical development processes. Neuroleadership was mentioned with the contribution of neuroscience to this area. Emotional and social intelligence skills were given with recent thoughts. In the research part, some leadership skills which are related to both emotional and social intelligence and some other widely known leadership styles such as authoritative, charismatic, and so on, were used and evaluated by respondents. Research was conducted with workers to understand which skills are essential skills for an effective business leadership from workers' perspective. The quantitative method with online survey was chosen for this research, and to analyze the research results, factor analysis and correlation analysis were used. With this research, it was examined that emotional and social intelligence skills were distinguished from some other kinds of skills according to respondents, and emotional and social intelligence skills gained highest scores in terms of being essential skills for business leadership.