An analysis of educational themes in Hegel's philosophical outlines of justice
Eğitim sistemi olarak Hegel'in hukuk felsefesi ilkelerinin analizi
  1. Tez No: 443459
  2. Yazar: PINAR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH ROBERT WESTPHAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin amacı Hegel'in içkin olarak Hukuk Felsefesi İlkeleri'nde sistematik eğitim felsefesinin yapısını, kurallarını ve ana yönlerini sunduğunu göstermektir. Bu amaç kapsamında Hegel'in tüm felsefi projelerinin ve özellikle bu teze de konu olan Hukuk Felsefesi İlkeleri'nin insan bilincinin gelişimini ve dolayısıyla etkin, otonom ve kendi kendine karar verebilen bireye dönüşümünü açıklayan eğitimsel bir yapı içeriğinde sunulduğu iddiasını gösterebilmek hedeflenmiştir. Bu nedenle eğitim, Hegel'in de ısrarla belirttiği üzere insanın doğumdan başlayarak tüm hayatı boyunca kendi kendine yetebilen, sorgulayabilen, bağımsız muhakeme etkinliklerinin doğru ve makul başlangıç ve gelişimini sağlayan ve sürdüren bir sistem içerişinde değerlendirilmelidir. Bu çerçevede Hegel'in eğitim anlayışı Hukuk Felsefesi İlkeleri'nde içkin olarak ortaya koyduğu üzere insan aklı ve rasyonel gelişimini öznelden genele doğru giden ve onun Hukuk Felsefesi İlkeleri'nin gelişim anları ile benzer bir yapıda ilerlemesi gerekliliği üzerine dayandırılmıştır. Hegel'e göre eğitim üçlü bir yapıda ele alınmalıdır. Bu yapı içerisinde eğitim kapsamını belirleyen unsurlar yalnızca bireylerin kişisel ve moral gelişimleri çerçevesinde ele alınmayıp, sosyal çevre ve kurumların eğitimin ana unsurları olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Sosyal eğitim kişinin sosyal pratiklerini adil temeller ile gerçekleştirilmesinin sosyal düzen açısından önemi üzerine şekillenmektedir. Öte yandan Hegel'e göre kurum eğitiminin genel eğitim politikalarının ana unsuru olarak ele alınmasındaki amaç kuruların sosyal hayatın objektif olarak düzenlenmesinde ve dolayısıyla kişilerin hak ve özgürlüklerini yerine getirirken kurumların rolünü algılamasında imkan sağlamasıdır. Sonuç olarak Hegel'e göre insanın doğuştan sahip olduğu haklarını ve özgürlüğünü koruyabilmesi ancak yaşamın tüm unsurları göz önünde bulundurularak sistemleştirilen bir eğitim anlayışı ile mümkün kılınabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to show that Hegel's Philosophical Outlines of Justice implicitly presents the structure, principles and key aspects of a systematic philosophy of education. The main argument will be based on the idea that Hegel's entire philosophical project and his Outlines in particular provides an educational structure that explicates the transformation of a human being from pure condition in the sense of not yet educated youngster to an autonomous thus self-determining moral subject. This is because education allegorically speaking is the blood supply that sustains the proper and reasonable emergence, progress, and guidance in human activities from birth to and throughout adulthood that Hegel insists on to achieve self-sufficing, critical, and independent reason. Hegel's conception of reason culminates through micro developments within personal, social, political, and historical processes which are mutually integrated elements of education, individual agency and of individuals' social context of action. Hegel's underlying idea is to describe a subject who is complete unto itself. This ideal in principle could not be achieved without education. In this regard, Hegel would systematize his views on philosophy of education as a science of development in a triadic understanding involving elements moral, social, and institutional education. Along these lines, I shall formulate Hegel's understanding of education so as to encompass different passages of human consciousness from particular to universal in order to be capable, as Hegel says, of 'being with oneself in another'.