An analysis on language teacher immunity in the context of educational leadership: A retrodictive qualitative modelling
Eğitim liderliği bağlamında dil öğretmeni bağışıklığı üzerine bir analiz: Retrodiktif nitel bir modelleme
  1. Tez No: 948814
  2. Yazar: ZEKERİYA DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, eğitim liderliği çerçevesinde, Karmaşık Dinamik Sistemler Kuramı'ndan (Complex Dynamic Systems Theory, CDST) beslenen Retrodiktif Nitel Modelleme (Retrodictive Qualitative Modelling, RQM) yaklaşımını kullanarak yabancı dil öğretmeni bağışıklığı olgusunu dinamik bir fenomen olarak incelemektedir. Araştırmanın amacı, eğitim liderlerinin özgün öğretmen bağışıklığı arketiplerini tanımlamak ve mesleki gelişim süreçlerini zaman içinde şekillendiren temel seyirleri ve bağlamsal etkenleri ortaya çıkarmaktır. Çalışma, Hiver ve Al-Hoorie (2019) tarafından önerilen bütünleştirici bir araştırma deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu ilk aşamada, Hiver (2016) tarafından geliştirilen Dil Öğretmeni Bağışıklığı Ölçeği (Language Teacher Immunity Questionnaire, LTIQ), Türkiye'deki üniversitelerde görev yapan 62 idari personele uygulanmış ve Yabancı Diller Yüksekokulu (YDYO) yönetim kadrosunun bağışıklık türleri (ör. yapıcı bağışıklık geliştirmiş, uyumsuz bağışıklık geliştirmiş) bakımından dağılımı incelenmiştir. Toplanan nicel veriler, SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Ortalama puanlara bağlı olarak, ikinci aşama için dört katılımcı, amaçlı örnekleme (Dörnyei, 2007) ve kolayda örnekleme (Charmaz, 2017) yöntemleriyle, erişilebilirlikleri, gönüllülük ve ulaşımdaki kolaylık dikkate alınarak seçilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, yöneticilerin yönetsel role uyum süreçleri, idari zorluklara verdikleri tepkiler, sürecin yönetsel becerilere etkisi, öğretim ortamının dinamik doğasıyla başa çıkma stratejileri ve öğretimle idari görevler arasındaki dengeyi sürdürme çabaları gibi konulara odaklanan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve anlatılar (Barkhuizen & Wette, 2008) aracılığıyla derinlemesine nitel veri toplanmıştır. Tüm nitel veriler iki aşamada toplanmış ve önce tematik analiz (Braun & Clarke, 2006), ardından anlatı analizi (Polkinghorne, 1995) ile çözümlenmiştir. Nicel bulgular, 62 yöneticinin ortalama 4.16 puanla“yapıcı bağışıklık geliştirmiş yönetici”arketipi etrafında kümelendiğini göstermiştir. Nitel veriler ise, eğitim liderlerinin erken kariyer dönemlerine, yükseköğretim bağlamında liderliğe geçişlerine, karşılaştıkları zorluklara uyum süreçlerine ve mevcut ile geleceğe yönelik yönetsel perspektiflerine dair çeşitli temalar ortaya koymuştur. Katılımcılar, idari kısıtlılıklara rağmen, üst yönetimin desteği, meslektaş dayanışması ve kurumsal aşinalık gibi önemli olanaklar sayesinde güçlenmişlerdir. Yöneticilerin psikolojik bağışıklığını şekillendiren temel etkenler arasında dayanıklılık, meslektaş desteğinin önemi, kurumsal kültürün etkisi ve kritik olaylar sırasında kullanılan başa çıkma stratejileri öne çıkmıştır. Sonuç olarak, tüm katılımcıların, başlangıçtaki tükenmişlik riski ya da kırılgan durumlarından dirençli ve vizyoner liderliğe, yani yarı bağışık liderlikten yapıcı bağışıklık geliştirmiş liderliğe doğru bir gelişim gösterdikleri belirlenmiştir. Bu çalışma özgün niteliğiyle dikkat çekmekte olup, öğretmen gelişimi, kurumsal politika yapıcılar ve YÖK ile YÖKAK gibi ilgili paydaşlar için önemli çıkarımlar sunmaktadır. Çalışma, eğitim liderlerinin dayanıklılığını ve uzun vadeli mesleki sürdürülebilirliğini desteklemek amacıyla, duygusal desteği, mesleki özerkliği ve iş birliğine dayalı katılımı önceleyen liderlik eğitimi ve okul kültürlerinin geliştirilmesini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the dynamic phenomenon of language teacher immunity within the framework of educational leadership using a Retrodictive Qualitative Modelling (RQM) approach informed by Complex Dynamic Systems Theory (CDST). The research aims to identify distinct teacher immunity archetypes of educational leaders and uncover the underlying trajectories, and contextual influences that shape their professional trajectories over time. The study was carried out through an integrative research design (Hiver & Al-Hoorie, 2019). For the first phase of the study, a purposive sampling approach was utilised. In this initial phase, the Language Teacher Immunity Questionnaire (LTIQ), developed by Hiver (2016), was applied to 62 administrative members at universities in Türkiye to reveal the distribution of the School of Foreign Languages (SFL) management team members across the immunity types (e.g. productively-immunized, maladaptively-immunized). The collected quantitative data was subjected to the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software for analysis. Depending on the mean scores, four participants were selected for the subsequent phase of the study, using a mix of purposive sampling (Dörnyei, 2007) and convenience sampling methods, considering their availability, willingness, and ease of access (Charmaz, 2017). In the second phase of the study, in-depth rich data were collected through semi-structured interview questions, and narratives (Barkhuizen & Wette, 2008) of the administrators on adaptation to the managerial role, reaction to administrative challenges, the effect of the process on the managerial skills, coping strategies applied to deal with the dynamic nature of teaching environment, and pursuing an equilibrium between occupational burdens of teaching and administrative roles. All qualitative data were collected in two intervals, and the data were subjected to thematic analysis (Braun & Clarke, 2006), and subsequently to narrative analysis (Polkinghorne, 1995). Quantitative findings indicated that 62 participant administrative members clustered around 4.16, so they demonstrated a productively immunized managers archetype. Additionally, the qualitative data generated several themes referring to educational leaders' early career trajectories as EFL teachers, transition to leadership within a higher education context, adapting to challenges, and current and future perspectives as administrators. Despite administrative constraints, each participant was empowered by key affordances such as supportive higher management, collegial support, and institutional familiarity. The significance of administrators' resilience, the pivotal role of collegial support, the influence of institutional culture, and the coping mechanisms employed during critical incidents of the participant educational leaders all shaped the psychological immunity of the educational leaders. Finally, the findings found that all participants demonstrated progress from early overwhelm or burnout risk to resilience and forward-looking leadership, namely, from halfway-immunised leaders to productively immunised leaders. Through a novel perspective, this study offers significant implications for teacher development, institutional policy-makers and related stakeholders such as CoHE and THEQC, advocating for leadership training and school cultures that prioritise emotional support, professional agency, and collaborative engagement to enhance educational leaders' resilience and long-term professional sustainability in the higher education EFL context.