The problem of infinity: A pendulous swing between empiricism and metaphysics
Sonsuzluk problemi: Empirizm ve metafizik arasında mekik dokumak
- Tez No: 443475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM KURTSAL STEEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, Zeno'nun hareketin imkânsızlığını gösterdiği paradokslara getirilmiş çözüm önerileri ve bu öneriler üzerine yapılmış tartışmaların bir değerlendirmesidir. Paradoksların ele alınışında ampirik ve metafiziksel olmak üzere iki farklı yaklaşım söz konusudur. Tez, sonsuz bir serinin mantıksal olarak tamamlanmasının imkansızlığına, daha genel haliyle, sonsuzluk kavramının kendinden çelişkili olmasına dayanan ampirik argümanları inceler ve ampirik argümanların iddialarında haklı olmadığını göstermeye çalışılır. Bunun yanında, kullandığımız dile getirilen farklı yaklaşım ve dilde revizyonlar sayesinde sonsuzluğu daha kapsamlı bir bağlamda tartışmaya imkân arayan metafiziksel argümanları ele alır. Bu bağlamda, ikinci bölüm, sonsuz sayıda hareket üzerine geliştirilmiş düşünce deneylerinden örnekler ile sonsuzluğun nasıl farklı ve zengin içerikli bir bakış açısıyla değerlendirilebileceğini tartışır. Böylelikle bu tez, söz konusu iki farklı yaklaşımın birbirini geçersiz kılmadığını, bunun yerine sonsuzluğun farklı açılardan anlaşılmasına katkıda bulunduğunu savunur. Bu bağlamda, sonsuzluğu ampirik anlamda reddeden argümanların hata ve eksikliklerinin değerlendirilmesi dahi kavram üzerine metafiziksel bir soruşturma yürütülmesine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to evaluate the resolutions and further discussions about Zeno's paradoxes of motion, which approach the matter from two different viewpoints: empirical and metaphysical. I examine the empirical arguments for the logical impossibility of completing an infinite series of task, and more generally, for the self-contradictoriness of the actual infinite, as well as the metaphysical arguments and analyses which attempt to provide infinity with an extensive comprehension by revising the language, or by understanding more about the language we presently use. I aim to show that the empirical arguments are not justified in claiming that the notion of infinity leads to a contradiction and that we should strictly accept finitism. In addition, I examine the good and the rather poor examples of philosophical thought experiments about infinite processes, which helps to view infinity from new and substantial perspectives. Through such an examination, my objective is to argue that the arguments holding empirical and metaphysical concerns neither trivialize nor annihilates one another. In fact, they shed light on the notion of infinity by providing distinct understandings. In this regard, even the arguments by the empirical refusal of the actual infinite, when examined thoroughly so that their mistakes and shortcomings are revealed, are illuminating for further metaphysical inquiry.