Gümüşhane ilinde acil durum ve afetlerle ilgili son 50 yılda tutulan resmi kayıtların analizi
The analysis of the official records of Gumushane emergency disaster progress i̇n the last 50 years
- Tez No: 443604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGUT ŞAHİNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Public Health, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma; tanımlayıcı tipte bir araştırma olup, Gümüşhane İlinde İl Afet Müdürlüğü'nün acil durum ve afetlerle ilgili son 50 yılda tutulan resmi kayıtları analiz etmek amacıyla kayıt tarama şeklinde yapılmıştır. Bu çalışma ile Gümüşhane İlinde, son 50 yılda gerçekleşen ve kayıtlarda yer alan 143 afetten 93 tanesinin (%65) heyelan, olduğu tespit edilmiştir. Heyelandan sonra en sık görülen 2. afet türünün kaya düşmesi olduğu kayıtlardan anlaşılmaktadır. Gümüşhane Merkez ve Torul ilçesinde meydana gelen afet sayısı diğer ilçelere göre daha fazladır. Gümüşhane'de meydana gelen afetlerin yarıdan fazlası 3. derecede deprem bölgesi kuşağında gerçekleşmiştir. Bu çalışmayla, dosyalarda ciddi anlamda girilen verilerde eksikler olduğu, belirli bir standartta yazılmadığı, kişisel görüşlere fazlaca yer verildiği, etüt ve raporların eksik olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmada, Dosyalarda afet zamanları tam olarak girilmediğinden etüt çalışmaları ve raporların oluşturulma zamanları incelendiğinde etüt çalışmalarının ilkbahar ve sonbahar aylarında arttığı, rapor sayılarının ise kışın ve yazın arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is describing search moreover in last fifty years' official data relating to emergencies and disaster of Gümüşhane Disaster provincial directorate is searched so as to analyze. Throughout last fifty years', 143 disasters occur in Gümüşhane. 143 disasters involve 93 landslides (65%) thus landslides are most of disasters. Rock fall is second general disaster. When events which are happen in Gümüşhane city center and Torul district are calculated, the number of these disasters are many than rest of Gümüşhane. More than half of disasters take place in 3rd seismic zone.Lacking data, nonstandard writing, private views are comprehended thanks to the study for official parameters. Disasters usually happen in spring term and fall term but terms of surveying and reporting are summer and winter therefore dates of disasters are not clear.