Dahili kliniklerde çalışan hemşirelerin tükenmişlik düzeyi ve duygusal emek davranışı ile ilişkisi
Relation of the nurses of internal clinics with level of burnout and behavior of emotional labor
- Tez No: 443647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırma; dahili kliniklerde çalışan hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri ve duygusal emek davranış puanlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini dahili kliniklerde çalışan 193 hemşire oluşturmuş, çalışma araştırma kriterlerine uygun 180 hemşire ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında hemşire tanıtım formu, Duygusal Emek Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Korelasyonu Analizi ve Tukey HSD testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 30,7±5,9 olup, % 80,0'inin kadın, % 71,7'sinin evli ve % 53,3'ünün lisans mezunu olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan hemşirelerin Maslach Tükenmişlik Ölçeği duygusal tükenme alt boyutundan 22±6,7, duyarsızlaşma alt boyutundan 7,4±4,1, kişisel başarı alt boyutundan 20,9±5,2 puan aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research; was performed descriptively and attitudinally in order to determine the behaviors of emotional labor and the levels of burnout for nurses of internal clinics. The universe of study consisted of 193 nurses working in internal clinics and study was completed with 180 nurses who meet the criteria of research. The questionnaire form, emotional labor scale, and Maslach burnout scale were used for collecting the data. T-test, single direction variance analysis, Pearson correlation analysis and Tukey HSD tests were used for analyzing the data obtained. The average age of nurses participated in study was 30,7±5,9 and % 80 of them were found as women, % 71,7 of them were as married and % 53,3 were as bachelor's degree. There was determined that the nurses participated in the research got 22±6,7 points from the emotional exhaustion sub-dimension of Maslach Burnout scale, 7,4 ±4,1 points from depersonalization sub-dimension and 20,9±5,2 points from personal accomplishment sub-dimension.