Tip 2 diyabetli bireylerin öz-etkililik düzeyleri ve sağlık kontrol odağı ile ilişkisi
Self-efficiency levels of individuals with TYPE 2 diabetes and rrelationship with health locus of control
  1. Tez No: 443648
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırma; diyabetli bireylerin öz-etkililik düzeylerinive bu düzeyin bazı sosyodemografik özellikler ve sağlık kontrol odağı ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini aile sağlığı merkezine başvuran 325 diyabetli hasta oluşturmuştur. Veriler 20 sorudan oluşan“Anket Formu”,“Diyabette Öz-etkililik Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Sağlık Kontrol Odağı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiğinde bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Farklılığı aramak için Tukey HSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive-relational study was conducted to determine self-efficiency levels of individuals with type 2 diabetes, relationship between these levels both some sociodemographic characteristics and health locus of control. The sample of this study was occurred 325 patients with diabetes who applied to the health care center constituted. Data were collected via 'Questionnaire Form' composed of 20 questions, 'Self-efficiency in Diabetes Scale' and 'Multidimensional Health Locus of Control Scale'. Data were evaluated t test in independent groups and single direction variance analysis. In order to search the difference Tukey HSD test was used.