Adolesan çağındaki çocuklarda otoimmün tiroiditte parvovirus B19'un rolü
The role of parvovirus B19 in autoimmune thyroiditis in adolescent children
- Tez No: 443658
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Adolesan döneminde otoimmün tiroiditin patogenezinde Parvovirus B19'un tetikleyici rolü araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2015-Ağustos 2016 tarihleri arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Genel Pediatri Bilim Dalı'na ve Büyüme Gelişme ve Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı'nda yapıldı. Çalışmaya 10-18 yaş arası, son 6 ay içinde Hashimoto tiroiditi tanısı alan ve ailelerinden yazılı onam alınan 35 hasta dahil edildi. Parvovirus B19 enfeksiyonu ile ilişkilendirilebilecek akut hastalığı olmayan sağlıklı, fizik muayenede guatr saptanmamış, ailede tiroid hastalığı öyküsü olmayan ve tiroid fonksiyon testleri normal olarak saptanmış, rastgele yöntemle seçilen 35 çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Hastalık süresi ve seyri ile ilgili bilgi, ek hastalıklar, ilaç kullanımı, döküntülü hastalık, ailede diğer otoimmün hastalıklar sorgulandı, bilgiler kaydedildi. Gönüllülerden Parvovirus IgG, Parvovirus IgM ve Parvovirus PZR için kan örneği alındı. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı 21.0 versiyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of this study was to determine the trigger role of parvovirus B19 in the pathogenesis of autoimmune thyroiditis in adolescent period. Materials and Methods: The study was run in the Department of General Pediatrics and the Department of Pediatric Endocrinology, İstanbul Medical Faculty between August 2015 and August 2016. 35 patients who are 10-18 years old with a diagnosis of Hashimoto thyroiditis in the last 6 months were included in the study. 35 healthy volunteers who have no acute disease associated with Parvovirus B19, no goiter on physical examination, no family history of thyroid disease and have normal thyroid function tests were included as control group. Written consent was obtained from all subjects. Each participant was questioned disease duration, drug use, medical history, history of childhood eruptive diseases, family history of autoimmune diseases. Serum samples drawn from participants and were tested for IgM and IgG antibodies against Parvovirus B19 and Pavovirus B19 DNA. Statistical analysis was performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) package programme 21.0.