Gama ışınlarına maruz kalan sıçanlarda myricitrin ve chebulinic asitin hipokampusa etkilerinin stereolojik, histokimyasal ve biyokimyasal yöntemlerle belirlenmesi
Determining effects of myricitrin and chebulinic acid to hippocampus on the rats that exposed to gamma rays, BY stereologic, histochemical and biochemical methods
- Tez No: 443701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN ZÜHAL ALTUNKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Gama ışınları radyasyonun iyonlaştırıcı bir türüdür ve birçok alanda, farklı şekillerde kullanılmaktadır. Özellikle kanser hastalığının teşhis ve tedavisinde kullanılan gama radyasyonunun insan sağlığına birçok olumsuz etkisi vardır. Çalışmamızda gama radyasyonunun fareler üzerinde, hipokampus bölgesinde oluşturduğu zararı ve myricitrin ve chebulinic asidin bu hasarı önlemedeki etkilerini göstermeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 36 adet Wistar albino cinsi erkek ratlar 6 gruba ayrılmıştır. 10 gün boyunca 1. Gruba standart yem verilmiş, 2. Gruba Myricitrin, 3. Gruba ise Chebulinic asit uygulanmıştır. 4. Grup, 10 gün boyunca günde 1 saat gama ışınıma maruz bırakılmış, 5. grupda gama ışınlarına maruz bırakılmış gruba aynı zamanda Myricitrin uygulanmış ve 6. Gruba da aynı şekilde gama ışınıyla Chebulinic asit verilmiştir. Deney sonrasında tüm denekler açık alan, zorunlu yüzme ve pasif öğrenme davranış testlerine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Gamma rays are an ionizing type of the radiation and it was beeing used in many areas, in different ways. Gamma radiation, which is used especially in diagnosis and treating the cancer disease, has many harmful effects on human health. In this study, we aimed to indicate damage that is caused by gamma radiation to the rats, especially to their hippocampus that is related to memory and learning, and the preventive effect of myricitrin and chebulinic acid on this damage. Material and Method: In this study, 36 male Wistar albino rats divided into 6 groups. First group feeded normally for ten days and weren't exposed to any process. Myrisitrin was given to second group and chebulinic acid was given to third group. Fourth group was exposed to 1 hour gamma radiation a day for 10 days, to the fifth group myrisitrin was given beside this radiation and to the sixth group chebulinic acid was given beside radiation. After this experiment, all subjects are tested with open field test, forced swimming test and passive learning test.