Üniversite öğrencilerinde umutsuzluk düzeyinin beslenme durumu ve demografik özelliklerle ilişkisi
The relationship between hopelessness level with nutritional status and demographic characteristics at university students
- Tez No: 443700
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Üniversite öğrencilerinin umutsuzluk düzeylerine beslenme durumu ve demografik özelliklerin etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim gören 733 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Bütün katılımcılara demografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümleri sorgulamaya yönelik bir anket formu ve umutsuzluk düzeyini belirlemek için“Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)”uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Öğrencilerin BUÖ puan ortalaması 4,63±3,75 olup çoğunluğun (%50,1) umutsuzluk ölçeği puanı ortalaması normal sınırlardadır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to investigate that the effects of nutritional status and demographic characteristics on hopelessness score of university students. Material and Method: Seven hundred and thirty-three students, who have 4 years of courses in different faculties of Ondokuz Mayis University, were included. A questionnaire containing informations on demographic characteristics, nutritional habits, anthropometric measurements was applied to all students along with Beck Hopelessness Inventory (BHI) to evaluate hopelessness score. Study data was assessed with a SPSS 20.0 statistics package programme. Results: The mean BHI score was 4.63±3.75 and mean of most of their BHI scores (50.1%) was normal.