Hematoloji servisten iç hastalıkları yoğun bakım ünitesine devredilen hematolojik kanserli hastalarda yoğun bakım mortalitesini etkileyen faktörler
Factors affecting mortality in hematological cancer patients transferred from hematology service to the internal medicine intensive care unit
- Tez No: 443739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Hematolojik kanserler bütün kanserlerin %9 unu oluşturmaktadır. Son yılllarda olan gelişmelere kadar hematolojik kanserlerde prognoz kötüydü. Kemoterapi konusundaki gelişmeler, hemotopoetik kök hücre naklindeki gelişmeler ve yoğun bakım takibindeki iyileşmeler ile bu hasta gruplarında yoğun bakımda takip oranı artarken , prognozda da iyileşmeler meydana geldi. Fakat hala yoğun bakım takibinde prognozu kötü seyreden hematolojik kanserli hasta grupları mevcut. Bu çalışmanın amacı yoğun bakım ünitesine kabul edilen hematolojik kanserli hastaların genel klinik özelliklerini değerlendirmek ve mortaliteyi etkileyen risk faktörlerini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji servisinden Medikal Yoğun Bakım Ünitesine Devredilen Hematolojik Kanserli hastaların demografik bilgileri, yoğun bakım ve servis takiplerindeki klinik ve labaratuvar bilgileri kayıt altına alınmıştır. Servis takiplerindeki klinik durum için EUSS ve MASCC, yoğun bakım takibi için de APACHE II, SOFA, GCS skorlama sistemleri kullanılmıştır. Hematolojik kanserli hastalarda yoğun bakım mortalitesini etkileyen faktörler araştırılmıştır. İstatistiksel analizlerin değerlendirilmesinde Student T testi, Mann Whitney U testi, Ki- Kare Exact testi kullanılmıştır. Bulgular: Hematoloji servisten yoğun bakım ünitesine gelen hastaların % 62 si ex olmuştur. Yoğun bakıma gelen hematolojik kanserli hastalarda APACHE II skoru yüksek olanlarda ( p= 0.000 ) yoğun bakıma geliş SOFA skoru yüksek olan hastalarda (p= 0.000 ) yoğun bakımda kaldığı sürece bakılan ortalama GCS skoru düşük olan hastalarda( p= 0,000 ) mortalite yüksek bulunmuştur. Yoğun bakım kortizol seviyesi yüksek olan hastalarda mortalite daha yüksek olarak bulunmuştur ( p= 0, 007). Yoğun bakım takibi sırasında vazopressör ajan, invaziv mekanik ventilasyon ve renal replasman tedavi ihtiyacı olan hastalarda mortalite daha yüksek bulunmuştur (p= 0,000).Yoğun bakım takibinde ARDS gelişen hastalarda mortalite daha yüksek bulunmuştur ( p= 0, 004 ). Çalışmamızda bağımsız risk faktörleri olarak APACHE II, SOFA, GCS skorları ve Renal Replasman Tedavisi bulunmuştur. Sonuç: Hematolojik kanserli hastalarda yoğun bakım mortalitesini tahmin etmede yoğun bakım skorlama sistemleri ve yoğun bakımda renal replasman tedavisi almış olmak bize yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aims: Haematological neoplasms are comperatively common, accounting for around %9 of all cancers. Traditionally, the perception has been that patients with haematological malignancy have a poor prognosis, however, recent advances in chemotherapy, haematopoietic stem cell transplantation ( HSCT ), and general ICU care have led to better outcomes . Unfortunately, there are still some group of patients whose prognosis remains particularly poor. Aim of this study to investigate clinical property of patients transferred from haemetology department into the ICU and to reseach factors affects ICU mortality in these patients. Patients and Methods: This study was performed in Erciyes Universty Medical Faculty Hospital. Haematological malignant patients transferred from Haematology Department into the Medical İnternal Care Unit were taken into this study. Patients demographic informations, Haematology Department and ICU lab and clinical findings were noted. In department followings for clinical state EUSS and MASCC, for ICU followings APACHE II ,SOFA and GKS scoring systems were used. In this study factors affects ICU mortality in the haematologic malignant patients were researched. Student T, Mann Whitney U and Ki-Kare exact tests were used as statistical analyses Results: In this study ICU mortality rate for haematological malignant patients was %62. Higher APACHE II, higher SOFA, lower mean GKS scores were associated with higher mortality rate ( p = 0,000 ). Higher bazal cortizol level was associated with higher mortality ( p = 0,007 ). Vazopressor drug, invazive mechanical ventilation and Renal Replacement Therapy requirement was associated with higher mortality ( p = 0,000 ). In ICU followings having ARDS was associated with higher mortality ( p = 0,004 ). APACHE II, SOFA, GCS scores and Renal Replacement Therapy were associated with higher mortality in multivariant logistic regression analyses test. Conclusion: In conclusion this study showed us that; ICU scoring systems and ICU Renal Replacement Therapy can be predictor for ICU mortality of haematological malignant patients.