Statik elektriğin yaratacağı tehlikelerin tespiti ve çözümleri
Detection and solutions to the hazardous of static electric
  1. Tez No: 443778
  2. Yazar: ŞEBNEM TONKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Statik elektrik endüstride de gizli bir tehlikedir. Statik elektrikten kaynaklanan tüm kazalar aniden ve sinsice meydana gelmiştir. Özellikle de yanıcı malzemelerle uğraşılan sektörlerde, statik elektrik; patlamalara, yangınlara dolayısıyla can ve mal kaybına yol açan kazalara neden olmaktadır. Dünyada meydana gelen ses getirmiş büyük kazalar şunlardır: Güneybatı Fransa' da bir silo, Tayland' da bir boya fabrikası, Kanada' da fiberglas imalatı yapan bir fabrika, Des Moines' de portatif tank dolum tesisinde dolum işlemi esnasında tankların patlaması, Norveç Vaksdal' da 500 m3 lük mısır nişastası silosunda meydana gelen toz patlaması, Amerika Teksas' ta Barton Solüsyon tesisinde, yakıt tanklarının patlaması örnek olarak gösterilebilir. Petrol istasyonlarında, yakıt ikmali sırasında statik elektrikten doğan binlerce patlama olmuştur. Avrupa Birliği üye ülkelerinde statik elektrik kazalarını önlemek amaçlı olarak CENELEC CLC/TR 50404 ve IEC 60079, Amerika Birleşik Devletlerinde ise NFPA-77 standartları kullanılmakta ve çalışmalar esnasında bu standartlar çerçevesinde gerekli önlemler alınmaktadır. Ancak Türkiye' de statik elektrik ile alakalı herhangi bir standart olmadığı gibi konu ile alakalı olarak yapılmış bir çalışma da bulunmamaktadır. Bu tez, statik elektriğin doğasını kavramak için gerekli araştırmalar yapılmış, statik elektrikten kaynaklanacak tehlikeleri tanımlanmış, dünyada uygulanan standartlar ışığında tehlikelerin kontrol teknikleri ve kontrol kuralları hakkında bilgi verilerek statik elektrik tehlikelerini önlemeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Static Electricity is a potential danger in industry. Every accident occured by statical electricity became slily. Statical electricity causes accidents which causes loss of life and property especially in the sectors that deal with inflammable matters. Followings are barnburner accidents happened in the World: Explosions in a silo in the South of France, in a paint factory in Thailand, in a fiber glass factory in Canada, in a mobil tank factory in Des Moines, in a starch dust tank Vaksdal, Norway, in a solvent tank farm Barton Solution facility in Texas, America can be shown as examples. In gasoline stations there have been thousands of explosions in fuel delivery caused by statical electricity. European union member countries use CENELEC CLC/TR 50404 and IEC 60079 and United States use NFPA-77 as standards about statical electricity and there are many precautions within this scope. As there is no standard about statical electricity in Turkey, there isn't any study case about it either. The technical documentation is recommended here, systems, methods or superior quality, durability, fire resistance, is designed to prevent the use without. Labor standards NFPA77 with static electricity is based on the American fire circle.