Endüksiyon fırınları
  1. Tez No: 29723
  2. Yazar: ASİYE TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Elektriğin yaygın olarak kullanılmaya başlanması ve Güç Elektroniğindeki gelişmeler; özellikle statik elemanların gelişmesi metal ısıtma ve ergitmede yeni yöntemlerin gelişmesine yolaçtı. Bu yöntemlerin en önemlisi ve gelişmeye en açık olanı Endüksiyonla ısıtma yöntemidir. Bu tezde öncelikle endüksiyonla ısıtmanın tarihteki gelişimi ve sebepleri anlatıldı. Daha sonra endüksiyonla ısıtma'nın teorisi transformatör eşdeğer devresi ele alınarak pratik biçimde işlendi. Tez konusu her ne kadar Endüksiyon Fırınlan ise de aslında konunun temelini endüksiyon ısıtması oluşturduğu için III. bölümde ısıtma sistemleri tanıtıldı. Pratik olarak kullanılan fırınlar tanıtılıp bağlantı şemaları verildi. Konu fırınlar, eğilimimiz de ergitme olduğu için orta frekans (250 Hz - 10 kHz) üzerinde duruldu. IV. bölümde orta frekansta kullanılan inverter devreleri ana hatlarıyla kısaca tanıtılıp, bir temel converterin (Doğrultucu ve inverterden oluşan) analizi yapıldı. V. Bölümde fırın besleme devresinin denge ve güç analizleri incelendi. Son olarak VI. bölümde endüksiyon fırınları için geliştirilmiş POWER- TRAK yönteminin güç ve kontrol devre şemaları verilerek analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Initiation of using electricity commonly and the development of power electronics; specially the development of static elements provided new methods of heating and melting metallic substances. The most important and open for development one is heating by induction. It is discussed in this thesis, the method of heating by induction in the past and its reasons. And then the theory of heating by induction is studied practially by the aid of equivalent circuit of transformer. At the III. chapler the heating systems are described for the reason of the base of thesis subject is heating by induction; however the subject was induction furnaces. The furnaces which are used practically is described and their shemes of wiring. We pointed out is on medium frequency (250 Hz - 10 kHz), because of the subject is furnaces and our bias is on melting. We analysed at IV. chapter a basic converter (rectifier and inverter to gether), and the inverter circuits which are used at medium frequencies by mainframe shortly. At the V. chapter it is discussed the balance and power analyses of fur nace power supply circuit. At the VI. chapter the wiring shemes of power and control circuits of POWER-TRAK method are given and their analyses are done.