Siklodekstrinlerin etken madde çözünürlüğüne olan etkileri
The Effects of cyclodextrins on active substance
  1. Tez No: 44377
  2. Yazar: TAMER ATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AŞKIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI- ÖZET Gliklaz, suda az çözünmektedir. Siklodekstrinlerle kompleks oluşumu, çözünürlüğü çok az olan İlaçların çözünürlü ğünü, çözünme hizxnx ve biyoyar arlılığını arttırmaktadır. Bu nedenle de bu çalışmanın amacı, Gliklazid'in CD ile kompleksini oluşturarak çözünürlüğünü ve çözünme hızını arttırmaktır. Çalışmada, gliklazid'in a,p ve Y-CD ile çözünürlüğü tayin edildi. En yüksek çözünürlük p-CD ile bulundu. p-CD konsan trasyonuna karşı, çözünen Gliklazid konsantrasyonu grafiğe geçi rildi ve Bs tipi çözünürlük diyagramı elde edildi. Görünür stabi- lite sabiti Kc, bu diyagramın eğim ve kesişim değerlerinden 195 olarak hesaplandı. 1.5:1, 1:1 ve 1:2 molar oranlarda Glik/p-CD kompleksleri nötralizasyon ve rekristalizasyon gibi iki farklı yönteme göre hazırlandı. Katı halde kompleks oluşumu X-ışını kırınımı (X-ray diffraction) ve infrared spektrofotometresi (İR) ile doğrulandı. En uygun hazırlama yönteminin 1.5:1 molar oranında nötralizasyon yöntemi olduğu bulundu. Çözünme hızı çalışmaları paddle yöntemine göre 600 mi pH 1.2 tamponunda, 37+0.5 °C, 100 rpm "de yapıldı. Nötralizasyon ve rekristalizasyon yöntemleri ile hazırlanan komplekslerin çö zünme hızları ile fiziki karışımların çözünme hızları Gliklazid'in çözünme hızından daha yüksek bulundu. En iyi çözünme hızı profili nötralizasyon yöntemi ile hazırlanan komplekslerde görüldü. Sonuç olarak p-CD, Gliklazid'in çözünürlüğünü ve çö- 58zünme hxzxnx arttxrmistir. Bu sonuçların, Gliklazid'in dozaj formlarx hazırlanarak invivo deneyler ile desteklenmesi gerekmek tedir. 59
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Gliclazide is very slightly soluble in water. Cyclodextrin (CD) complexation has been extensively applied to enhance the solubility, dissolution rate and bioavailability of slightly soluble drugs. Therefore, the aim of this study is to increase the solubility and dissolution rate of the Gliclazide by inclusion complex formation with Cyclodextrin. The solubility of Gliclazide with a, p & Y-CD in aqueous solution was determined. The highest solubility was obtained with p-CD. The plot of p-CD concentration versus dissolved Gliclazide concentration gives Bs type solubility diagram. The apparent stability constant Kc, was calculated from the slope and intersept of the solubility diagram as 195. Solid complexes of Gliclazide with p-CD in 1.5:1, 1:1 and 1:2 molar ratios were prepared by two different methods, which were neutralisation and recrystalisation. The formation of an inclusion complex with p-CD in solid state was comfirmed by X-ray diffractometry and IR spectroscopy. It was seen that neutralisation at 1.5:1 molar ratio is the best method for the complex formation. The dissolution rate studies were done according to paddle method in 600 ml pH 1.2 buffer solution at 37+0.5 °C, 100 rpm The dissolution rate of complexes which were prepared according neutralisation and recrystalisation and physical mixture were much rapid than, Gliclazide it self. The best dissolution rate profiles were obtained from the complexes 60which were prepared by the neutralisasion method. As a result, p-CD increased the solubility and dissolution of Gliklazide. This conclusion should be investigated by further in vivo experiments with these dosage forms. 61