Deneysel olarak oluşturulan korneal neovaskülarizasyonlarda aflibersept, bevacizumab-doksisiklin ve sunitinib-hesperitin kombinasyonlarının etkinlikleri
Efficacy of bevacizumab-doxycycline and sunitinib-hesperitin combinations on experimentally-induced corneal neovascularization
  1. Tez No: 443831
  2. Yazar: YELİZ EKİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Topikal aflibersept, sunitinib, bevacizumab-doksisiklin, sunitinib-doksisiklin ve sunitinib-hesperitin kombinasyonlarının korneal neovaskülarizasyon (KNV), apopitozis ve fibrozisi önleyici etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 48 ratın korneaları gümüş nitrat ile koterize edilerek KNV başlatıldı. Altı grup oluşturularak suni gözyaşı, aflibersept(20 mg/ml), sunitinib (0.5 mg/ml), sunitinib-hesperitin (0.5mg/ml-0.2 mg/ml), sunitinib-doksisiklin (0.5 mg/ml-20 mg/ml), bevacizumab-doksisiklin (5 mg/ml-20 mg/ml) tedavileri topikal olarak günde 2 kez uygulandı. 0, 3, 7 ve 15. günlerde korneal fotoğrafları çekildi. Korneal fotoğraflardaki vaskülarize alanın tüm korneal alana oranı bilgisayarda yüzde olarak hesaplandı. 15. günde rat gözleri enüklee edilip immunohistokimyasal boyamalar yapıldı.. Bulgular: KNV oranları 7.günde Sunitinib-Hesperitin (%1.1) ve Sunitinib (%4.8) gruplarında plaseboya (%33.9) göre daha düşüktü (p=0,02, p=0.029). 15. gündeki KNV oranları Sunitinib-Hesperitin (%20.8) grubunda, Plasebo (%74.6) ve Bevacizumab-Doksisiklin (%80.6) gruplarındaki göre anlamlı olarak düşüktü (p=0.04, p=0.023). Diğer gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Tüm gruplarda plaseboya göre daha az CD31, VEGF, TUNEL ve α-SMA pozitifliği bulundu. Kombinasyon gruplarında monoterapi gruplarına göre daha az VEGF, TUNEL ve α-SMA pozitifliği saptandı. Sunitinib-Hesperitin ve Bevacizumab-Doksisiklin gruplarında diğer gruplara göre daha az VEGF pozitifliği bulunurken iki grup arasında istatistiksel olarak fark yoktu. TUNEL pozitifliği en az Sunitinib-Hesperitin ve Sunitinib-Doksisiklin gruplarında bulundu; α-SMA pozitifliği açısından ise Sunitinib-Hesperitin ve Bevacizumab-Doksisiklin gruplarında en düşük oran saptandı. Sonuç: Sunitinib ve Sunitinib-Hesperitin gruplarında diğer gruplara göre vi daha az vaskülarizasyon saptandı. Sunitinibin Hesperitin ile birlikte kullanımı monoterapiye göre daha az apopitozis ve fibrozise yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to research the preventive effects of topical aflibercept, sunitinib, bevacizumab-doxycycline, sunitinib-doxycycline and sunitinib-hesperitin combinations on corneal neovascularization (CNV), apoptosis and fibrosis. Material and Method: The corneas of 48 rats were cauterized with silver nitrate to initiate CNV. Six groups were treated with topical treatments applied 2 times a day: artificial tears, aflibercept (20 mg/ml), sunitinib (0.5 mg/ml), sunitinib-hesperitin (0.5 mg/ml-0.2 mg/ml), sunitinib-doxycycline (0.5 mg/ml-20 mg/ml) and bevacizumab-doxycycline (5 mg/ml-20 mg/ml). Cornea photographs were taken on days 0, 3, 7 and 15. The vascularized area on corneal photographs was calculated as a percentage of the whole area with a computer. On the 15th day rats' eyes were enucleated and immunohistochemical staining performed. Results: On the 7th day the CNV rates in the sunitinib-hesperitin (1..1%) and sunitinib (4.8%) groups were lower compared to placebo (33.9%) (p=0.02, p=0.029). On the 15th day, the CNV rates in the sunitinib-hesperitin (20.8%) group were significantly lower compared to the placebo (74.6%) and bevacizumab-doxycycline (80.6%) groups (p=0.04, p=0.023). There was no significant difference with the other groups. All groups had lower CD31, VEGF, TUNEL and α-SMA positivity compared to placebo. In combination groups, there was lower VEGF, TUNEL and α-SMA positivity identified compared to monotherapy groups. While the sunitinib-hesperitin and bevacizumab-doxycycline groups had lower VEGF positivity compared to other groups, there was no statistical difference between the two groups. TUNEL positivity was lowest in the sunitinib-hesperitin and sunitinib-doxycycline groups, while the lowest values for α-SMA positivity were identified in the sunitinib-hesperitin and bevacizumab-doxycycline groups. viii Conclusion: Less vascularization was observed in the sunitinib and sunitinib-hesperitin groups compared to the other groups. The use of sunitinib with hesperitin caused less apoptosis and fibrosis compared to monotherapy.