Metabolik sendromu olan hastalarda nötrofil lenfosit oranının vücut yağ oranı ile ilişkisi
The relationship of body fat mass and neutrophil lymphocyte ratio in metabolic syndrome patients
- Tez No: 443832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ULUDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Metabolik Sendrom (MetS), patofizyolojisinde inflamatuar sürecin olduğu düşünülen ve sıklığı giderek artan bir endokrinopatidir. Bu araştırmada MetS olan hastalarda inflamasyon belirteçlerinden nötrofil lenfosit oranının (NLR) vücut yağ miktarı ile ilişkisini saptamak amaçlanmıştır. Yöntem ve gereç: Vaka kontrol desenindeki bu çalışmamıza Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalar alındı. Yaş aralığı 18-65 arasında olan hastalar ATP III Metabolik Sendrom tanı kriterlerine göre değerlendirildi. Metabolik sendromu olan 53, olmayan 61 hasta olmak üzere toplam 114 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara yüzyüze sosyo-demografik bilgileri, hastalık özgeçmişleri ile Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) ölçeği uygulandı. Vücut kompozisyon analizi ile antropometrik ve laboratuar ölçümleri yapıldı. SPSS 19.0 programı kullanılarak Mann Whitney u testi, ki-kare testleri ile guplar arasındaki farklılıklar değerlendirilirken, değişkenler arasındaki ilişkiler Kendall tau-b korelasyon analiziyle incelendi. Bulgular: Çalışmaya ATP III tanı kriterlerine göre metabolik sendromu olan yaş ortalaması 50,4±8,8 yıl olan 53 hasta, kontrol grubuna da 47,4±8,3 yıl olan 61 hasta alındı. Çalışmamızda MetS grubunda C-reaktif protein (CRP) anlamlı daha yüksekken (U=984,0;p
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolic syndrome is an endocrinopathy that the inflammation process is thought to be effective in pathopysiology and the prevalence of it is increasing rapidly. The aim of this study is to evaluate the relationship between neutrophil lymphocyte ratio (NLR) which is an indicator of inflammation and adipose tissue density in metabolic syndrome patients. Method: In this case control study, the patients who admitted to Family Medicine outpatient clinic were enrolled. The patients, ages between 18-65 years, were evaluated with the ATP III Metabolic Syndrome diagnostic criteria. The 53 patients who had metabolic syndrome and 61 patients without MetS, total of 114 patients, were included in study. The socio-demographic variables, the medical history and Hospital Anxiety and Depression scale were performed to patients face to face. Antropometric and biochemical data were recorded. All data were analyzed using SPSS 19.0 software. Mann Whitney U and chi-square test were used for comparison of groups and the relationship between variables were analyzed with Kendall tau-b correlation test. Results: In metabolic syndrome group, 53 patients mean age was 50,4±8,8 years and 61 patients mean age was 47,4±8,3 years. Although the CRP levels were higher (U=984,0;p