Çalışanların ve emeklilerin iş sağlığı ve güvenliği açısından karşılaştıkları sorunların incelemesi
Examining the problems facing about occupational health and safety for workers and retired workers
  1. Tez No: 443836
  2. Yazar: TAHSİN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsan var olduğu günden bugüne her zaman toplu halde yaşamayı tercih etmiştir. Birlikte olmak, birlikte hareket etmek ve üretmek, onu diğer canlılardan kesin çizgilerle ayırmıştır. Üretim, tüketim, sosyal yaşam sarmalında her zaman aynı çizgiyi koruyamamış; bazı toplumlar diğerlerine göre hem ekonomik hem de sosyal yaşam çıtasını daha yüksekte tutmayı başarmışlardır. Toplumlarda gözlemlediğimiz var olma savaşı şimdilerde daha modern ve refah yaşama kavuşma mücadelesine dönüşmüştür. Sanayi devrimi ile başlayan baş döndürücü önde olma mücadelesi, bazı toplumları uygar yaşama ölçütlerini göğüslemelerine yol açmış, bazıları ise daha geriden takip etme çabasına girmişlerdir. Ön safları tutan toplumlar uygar yaşamın tüm olanaklarını kullanabilmek için bir bedel ödemişlerdir. Ekonomik ve sosyal gelişim beraberinde insanın kimi zaman yaradılışından gelen, kimi zaman da koşulların zorladığı yeni sorunlar ile karşı karşıya bırakmıştır. Psikolojik problemler böyle bir sürecin sonucudur. İnsanı yaşamının her döneminde yakasını bırakmayan bu sorunlar iş sağlığı ve güvenliğinin de ana damarlarından biridir. Yapılan bu çalışmada toplumsal yaşam ile çalışma yaşamında karşılaşılan sorunlara, iş sağlığı ve güvenliği penceresinden bakılarak, var olan durum ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Since its existence, mankind has always preferred to live collectively. Being together, acting together and producing has seperated them from other creatures with sharp lines. Production, consumption couldn't always protect the same line in social life spiral; some communities managed to keep both economical and social life bar higher than the others. Struggle for existence observed in communities has turned to struggle for gaining modern and prosperous life nowadays. Beginning with the Industrial Revolutin, head spinning struggle for leading has caused some communities to stand to modern life criterions, some others strived for following behind. Communities holding the front lines have paid a price in order to use all the opportunities of modern life. Economical and social development has presented the mankind with new problems inflicted sometimes by existence and sometimes by the force of conditions. Psycho-social problems are the result of this process. These problems which never leave mankind in peace in any stage of life are main lodes of occupational health and safety. In our study, we will try to scrutinise these problems which we face in social and working life within the framework of occupational health and safety and display the situation.