Türk toplumunda sağlıklı bireylerin yüz ifadelerinden oluşan duyguları tanımlama testi oluşturulması ve geçerlilik ile güvenilirliğinin uygulanması
Emotion identification test consisting of healthy members of Turkish society
- Tez No: 443837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Duygular yaşamı anlamlandırma, ona değer katma, karar verme ve uygulama aşamalarında yol gösterme gibi önemli işlevlere sahiptir. Duygular genelde yüz ifadelerine yansımaktadır. Yüzdeki duygu ifadelerini algılamak ve tanımak insanlar için temel sosyal-bilişsel becerilerin başında gelmektedir. Türkiye'de yapılmış Türk toplumundan seçilen bireylere ait duygusal yüz ifadelerinden oluşan bir duygu tanıma testinin bulunmayışı çalışmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Bu noktadan hareketle Türk toplumundaki bireylerin yüz ifadelerine bakılarak Türk toplumuna ait duygu tanıma testi veri seti oluşturulması ve bu veri setinin geçerliliği ile güvenilirlik çalışmasının yapılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda görev yapan akademik ve idari personelden basit seçkisiz örnekleme (simple random sampling) yöntemiyle seçilen, 18-60 yaş aralığında 72 katılımcı birey oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulama aşamasında öncelikli olarak katılımcı bireyler (34 kadın, 38 erkek) sosyodemografik bilgi formunu doldurmuşlardır. Yanı sıra bu bireylere Empati Ölçeği(EÖ), Yüzde Dışavuran Duyguların Tanınması Testi –YDTT= (Facial Emotion Identification Test =FEIT) ve araştırmacı tarafından hazırlanmış“Türk Toplumunda Sağlıklı Bireylerin Yüz İfadelerinden Oluşan Duyguları Tanımlama Testi”uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar, SPSS 20 programı ve Microsoft Excel kullanıldı. Araştırmada yer alan ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek için Pearson Korelasyon Katsayısı kullanıldı. Araştırmada kullanılan ölçeklerin sonuçları arasındaki farklılıkları tespit etmek için Wilcoxon test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Emotions have important functions like adding value to life and guidance in decision making and application processes. Emotions are usually reflected in facial expressions. Recognizing emotional facial expressions is one of the basic social-cognitive skills. The absence of a emotional facial recognition test, which consists of individuals selected from the Turkish community, is the starting point of this study. The aim is to form emotion recognition test data set by using Turkish individuals facial expressions and to study the reliability and validity of this data set. Method: Study sample is selected via simple random sampling method and consists of Üsküdar University Faculty of Medical Sciences and Vocational School of Health Services staff that are 72 individuals with 18-60 age range. In the application phase of the study, participants(34 female, 38 male) were given the sociodemographic information form. Additionally, Empathy Scale (ES), Facial Emotion Identification Test (FEIT) and“Emotion Identification Test consisting of healthy members of Turkish Society”that is formed by researcher were applied to participants. In analyzing the data, descriptive statistical methods, SPSS 20 software and Microsoft Excel were used. In order to examine whether scales in the study differ according to demographic variables Pearson Correlation Coefficient was used. To detect differences between the results of the scales in the study Wilcoxon test, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used.