n-Hekzan'a maruz kalan ayakkabı imalatçılarında idrarla 2,5-heksandion atılımının araştırılması
- Tez No: 44383
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERZAN LERMİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
2,5-Heksandion n-heksan 'in temel metabolitidir ve n-heksan 'a bağlı nöropatiden sorumlu olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle n- heksan 'a maruzlyetln biyolojik takibi için idrar 2,5-heksandion atılımı ölçülür. Bu çalışmada ayakkabı imalatında çalışan işçilerde idrar 2,5- heksandion düzeylerini gaz kromatagraflsi yöntemi ile tayin ettik. İdrar 2,5-heksandion düzeyleri ACGIH tarafından önerilen biyolojik maruziyet sınırının üzerinde değildi. Sonuçlar n-heksan 'a maruz kalmayan sağlıklı kişilerin idrar 2,5-heksandion düzeyleriyle karşılaştırıldı. Gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0. 0001). İdrar 2,5-heksandion konsantrasyonları ile yaş ve çalışma süresi arasında korelasyon bulunmadı.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY 2,5-Hexanedione is the major metabolite of n-hexane and is considered responsible for n-hexane-induced polyneuropathy. Therefore, urinary 2,5-hexanedione excretion has been measured for biological monitoring of exposure to n-hexane. In the present study, we determined urinary 2.5-hexanrdlone levels in shoe-manufacture employees by gas chromatographic method. All urinary 2,5-hexanedione levels were not over the biological exposure index recommended by ACGIH. Results were compared by the urinary 2,5-hexanedione levels of healty subjects no exposed to n-hexane. The difference between the groups has been found statistically significant (p < 0. 0001). No correlation between urinary 2,5-hexanedione concentrations and age or working period has been found.