Bazı tetrasiklik azotlu bileşiklerin sentezinde ara ürün olan sübstitüe propanonlar üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 44385
  2. Yazar: VİLDAN DOYURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS GÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
62 ÖZET Bu çalışmada, homopavin ve homoizopavinlerin elde edilmesinde kullanılan asitle katalizlenen siklizasyon tepkimesinde anahtar başlangıç bileşiğini oluşturan 1,3-difenil-1-propanon türevinin sentezi üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Başlangıçta, 3-metilasetofenonun 3,4-dimetoksibenzaldehitle Claisen-Schmidt Tepkimesi şartlarındaki kondensasyonu üzerinde optimizasyon çalışmaları yürütülmüştür. Sonuçlar, kondensasyonun başlangıç bileşiklerinin oda temperatüründe ve sodyum hidroksit içerisinde onbuçuk saat süre ile karıştırılması suretiyle yapılması halinde, 3-(3',4'-dimetoksifenil)-1- (3-tolil)-2-propenon'un optimum verimle elde edildiğini göstermiştir. Daha yüksek temperatürlerde çok sayıda yan ürün oluştuğu, buna karşılık 0° C civarında ise, hareket bileşiklerinin büyük bir kısmının tepkimeye girmediği görülmüştür. İkinci aşamada, sözkonu doymamış ketonun çinko-hidroklorik asitle redüksiyonuyla, hedef bileşik olan 3-(3',4'-dimetoksifenil)-1- (3-tolil)-1-propanon'un yanısıra, VD3 olarak kodlanan beyaz renkli kristalize bir yan ürün kazanılmıştır. Gerek S-^'^'-dimetoksifenilJ-HS-toliO^-propenon, gerekse 3- (S'^'-dimetoksifenilH-^-tolilJ-l-propanon literatürde kayıtlı olmayan bileşiklerdir ve ilk kez bu çalışmada rapor edilmektedirler. VD3 bileşiği üzerindeki yapı aydınlatma çalışmaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY In this study, investigations have been done on the synthesis of a 1,3-diphenyl-1-propanone derivative, the key starting compound for the acid-catalyzed cyclization reaction leading to homopavinanes and homoisopavinanes. Initially, optimization studies have been conducted on the condensation of 3-methylacetophenone with 3,4-dimethoxybenzaldehyde under Claisen-Schmidt conditions. The results revealed that the optimum yield of 3- (3',4'-dimethoxyphenyl)-1-(3-tolyl)-2-propenone is achieved when the condensation is carried out at room temperature by stirring the reactants for 10.5 hours in the presence of sodium hydroxide. Higher temperatures favored the formation of numerous side products, whereas at temperatures around 0° C, majority of the starting compounds remained unreacted. At the second stage, the zinc-hydrochloric acid reduction of the above mentioned unsaturated ketone furnished the target compound, 3- (3',4'-dimethoxyphenyl)-1-(3-tolyl)-1-propanone, along with a white crystalline side product coded VD3. Both 3-(3',4'-dimethoxyphenyl)-1-(3-tolyl)-2-propenone and 3-(3',4'- dimethoxyphenyl)-1-(3-tolyl)-1-propanone are novel compounds, reported for the first time in this study. The structure elucidation of VD3 is still underway.