Patoloji laboratuvarları'nın iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 443841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Patoloji, Engineering Sciences, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ülkemizde laboratuvarlar için uygulanan yönetmeliklerin patoloji laboratuvarları açısından değerlendirlilmesi yapıldıktan sonra bu yönetmeliklerin karşılayamdığı sorunlar üzerine yoğunlaşılmıştır, patoloji laboratuvarlarında çalışılırken, kullanılan malzemeleri depolarken ve atık bertaraf aşamalarında iş güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken hususların altı çizilmiş olup bu çalışma sırasında yabancı kaynak taraması da yapılarak litaratür açısından zenginlik sağlanmak hedeflenmiştir. Yapılmış olan lüteratür çalışmasının ülkemizdeki anlık durumu ile karşılaştırmak amacı ile İstanbul sınırları içersinde patoloji laboratuvarları ziyaret edilmiş değerli hocalarımızla söyleşiler yapılmış ve değerli düşüncelerinden etkilenerek ülkemizdeki duruma yer verilmiştir ancak alınan izinler çerçevesinde herhangi bir şahıs kurum adı tez içerisnde yer almamıştır. İş sağlığı ve güvenliği açısından patoloji laboratuvarları incelendikten sonra bu alanlar için özel olarak tehlikelerin belirlenmesi ve risklerin derecelendirlmesi çalışasına geçilmiş olup patoloji laboratuvarları için farklı iki yöntemle risk analizi yapmış düşüncelerimizin pekişmesi sağlanmak istenmiştir. Tez çalışmasında Yöntem olarak finne kinney ve matris risk analizleri kullanılamıştır yöntemlerin analiz olarak yansıması sonuçu risklerin sıralanması tehlikelerin bertaraf edilmesi için yapılması gerekenler sırasıyla belirlenmeye çalışılmıştır, iki farklı yöntem kullanılarak risk decelerindeki sapmalar, öncelik sırasındaki değişimler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda dört farklı labıratuvarda her birisi için iki farklı risk analizi yapılmış, karşılaştırmalı sonucu ile risklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sonuç kısmında fotoğraf örnekleriyle durum tespiti yapılmış olup, olması gereken şartlar belirtilmiştir, Sonuç kısmında, ülkemiz adına bu tür çalışmaların yapılmasına teşvik edici yaklaşımın gelişmesi gerektiğini, şahsım olarak yaptığım özellikle saha çalışmasında karşılaştığım zorluklar nedeniyle patoloji laboratuvarlarındaki çalışmalrın gri bölge olarak göründüğü ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the evaluation of pathology laboratories according to the regulations that apply to laboratories in our country, It focused on deficiencies in the regulations. When working in pathology laboratories, important part of storing the materials used and in the process of disposal of waste were underlined an important part of the issues to be considered in terms of job security. Also in conjunction with local resources, it has benefited from foreign sources and in this way it aimed at providing diversity in terms of literature. To compare with the current state of our country, pathology laboratory in Istanbul was visited. Interviews were conducted with our esteemed prof. affected by the valuable ideas and in our country the situation is discussed. However due to the concessions obtained, any person, institution name was not included in the thesis. In terms of occupational health and safety, after examining pathology laboratories was decided specifically identify hazards and tried to grading the risks. For pathology laboratories, risk analysis was done two different ways. In this way aimed to consolidate our thoughts. In this thesis, as method the method finney kinney and matrix risk analysis were used. As a result, needs to be done to determine the potential risk and dangers are indicated respectively. The variations in the degree of risk and changes were determined using two different methods. variations in the degree of risk. In accordance with this purpose, in four different laboratories Two different risk analysis was conducted. It aimed to determine the risks with comparative results. In the conclusion section, situation analysis was done with the photos and necessary conditions are written into the text. Under the subject“ Discussion”, I have shared my experience following the literature search I have conducted and the field experience acquired, thoughts of our esteemed prof. pathologists, and following the interviews done with pathology professors well-known throughout the country.