Ortaokullarda iş sağlığı ve güvenliğinin araştırılması: İstanbul-Zeytinburnu İlçesi
Investigation of occupational health and safety in secondary schools: Zeytinburnu district of İstanbul
  1. Tez No: 443840
  2. Yazar: RABİA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET GALİP YOLCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
50'den az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerleri ile kamu kurum ve kuruluşları 1 Temmuz 2016'dan itibaren iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinden hizmet almaya başlayacaktır. Bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşu olarak okullar incelendiğinde iş sağlığı ve güvenliği henüz standart haline getirilemediği görülmektedir. Yapılan çalışmalarda okul güvenliği ile ilgili genelge, yönetmelik gibi düzenleme, yaptırım ve yöntemler mevcut olmasına rağmen bunların uygulanmasında problemlerin bulunduğu ve bütün okullar için sistematik bir güvenli okul modelinin olmadığı görülmektedir. Çalışmanın amacı ortaokullarda güvenlik sorunu yaratan faktörleri belirleyerek, güvenli eğitim ortamı sağlamaktır. Çalışmada öncelikle genel anlamda ve orta öğretim kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği araştırılmıştır. İkinci aşamada iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yönetmelikler ve önceki çalışmalar incelenmiştir. Araştırma kapsamında İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde dört ortaokul için anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma öğretmenlere uygulanmıştır. Anketlerle demografik özelliklere ve çalışma bilgilerine göre öğretmenlerin görüşlerinin değişip değişmediği t testi ve varyans analiziyle araştırılmıştır. Araştırma sonuçları okullarda iş sağlığı ve güvenliği açısından eksiklerin bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
After July 1, 2016, the public institutions and organizations which have less dangerous workplaces and fewer than 50 employees will start to receive occupational health and safety services from professionals. In this context, when schools are investigated as public institutions, occupational health and safety has not been standardized. In the past studies, although there are circulars, regulations, procedures and sanctions about school safety, there are problems in implementing them and there is no systematic safe school model for schools. The aim of the study is to determine the factors that create security problems in secondary schools and provide a safe learning environment. Occupational health and safety in general and secondary education were investigated in this study. Regulations about occupational health and safety and other past literature studies were investigated. In the research, survey study was carried out for four secondary schools in Zeytinburnu district in İstanbul. The study was applied to teachers. According to demographic and working information, change in the opinion of teachers was investigated by t-test and analysis of variance. Research results have shown that there are shortcomings in terms of occupational health and safety in schools.