Mikro ribonükleik asitlerin meme kanserinde multisentrisiteyi öngörmedeki yeri
The role of micro-rnas as a predictor of multicentricity in breast cancer
  1. Tez No: 443846
  2. Yazar: HÜSEYİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ EMİNE ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Klinik ve histopatolojik olarak heterojen özelliklere sahip meme kanserinin tanı ve tedavisinde genetik faktörlerin rolü son dönemlerde ön plana çıkmıştır. Özellikle miRNA'ların ekspresyon profillerinin farklı kanser tiplerinde farklılıklar gösterdiği; mRNA ekspresyonunu regüle ettikleri, ya da translasyonu inhibe edici rolleri ile meme kanseri hücrelerinin progresyon, invazyon ve metastaz yapmasında etkin olabilecekleri gösterilmektedir. Multisentrik olarak saptanan meme kanserli vakaların tedavi planında meme koruyucu cerrahinin lokal rekürrens ve survival üzerine etkisi halen tartışmalıdır. Çalışmamızda, meme kanserlerinde expresyon farklılığı bildirilmiş olan 84 miRNA geninin multisentrisiteyi öngörmedeki etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD Meme Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, cerrahi tedavi öncesinde kemoterapi / kemoradyoterapi almamış ve daha önce kanser anamnezi olmayan 31 unifokal-26 multisentrik meme kanseri tanılı bayan hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların operasyonları sırasında tümörlü dokular ve cerrahi sınırlar dışındaki sağlam meme dokularından alınan parçalar“ RNA later solüsyonu ”içinde -80°C'de muhafaza edildi. İÜ İTF İç Hastalıkları AD, Tıbbi Genetik BD, Moleküler Genetik Laboratuvarı'nda tüm dokularda“Human Breast Cancer miRNA PCR Array”kit ile 84 miRNA çalışıldı. Çalışmanın etik ilkelere uygunluğu Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu tarafından değerlendirilerek etik onam alındı. Çalışmamızda fold change cut off değeri 4 olarak kabul edildi. Unifokal grupta 13 adet upregüle, 5 adet downregüle, multisentrik grupta 3 adet upregüle 7 adet downregüle miRNA tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The role of genetic factors in diagnosis and treatment of breast cancer, which is heterogeneous in both histopathological and clinical ways, has come into prominence. Especially, expression profiles of miRNA are shown to be different in various cancers, to regulate expression of mRNA or to have a role in inhibition of translation, thus it shows the possible effect in progression, invasion and metastasis of breast cancer cells. The effect of breast conserving treatment in local recurrence and survival rates for the patients who has multifocal breast cancer is still controversial. In our study, we intended to evaluate the foresight of 84 miRNAs which is identifed in breast cancer for having differentiated expressions. 31 patients with unifocal, and 26 patients with multicentric breast cancer who admitted to General Surgery Department of Bezmialem Vakif University Hospital and who have no any other cancer known before, nor any neoadjuvant therapy prior to surgery were included in this study. The tissue samples of both tumoral and normal breast tissues which were taken during the operation procedure were kept in“RNA later solution”at -80°C. In all of the samples, 84 miRNAs were studied with“Human Breast Cancer miRNA PCR Array”at Division of Medical Genetics, Department of Internal Medicine, Istanbul Medical Faculty, Istanbul University. Fold change cut off value was accepted as four. As the results; in unifocal group there were 13 upregulated and five downregulated miRNAs, and in multicentric group, there were three upregulated and seven downregulated miRNAs.