Sosyal izolasyon stresi oluşturulmuş sıçanlarda egzersizin öğrenme ve davranış üzerine etkisi
Effect of exercise on learning and behaviour on social isolated rats
- Tez No: 443857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve modern yaşamla birlikte insanlar yaşamlarının bir bölümünde strese maruz kalmaktadır. Stresin tipi ve maruz kalınan yaş, bireyin ileri yaşlardaki emosyonel ve bilişsel işlevleri üzerinde önemli etkiler oluşturmaktadır. İnsanlarda ve hayvanlarda organizmanın adapte olamadığı ve kendine karşı tehdit olarak algıladığı psikososyal stres durumlarına akut ya da kronik değişiklikler eşlik eder. Özellikle bireyin içerisinde bulunduğu çevre, deneyim ve öğrenmeye maruz kalma gibi faktörler beyin yapılanması ve nörotransmitterleri üzerinde spesifik değişikliklere neden olur. Öğrenme endojen ve eksojen uyarılara karşı santral sinir sisteminin verdiği en güçlü ve en önemli adaptif yanıttır. Hipokampüs öğrenme ve bellek işlevinin gerçekleştiği yerdir ve egzersiz gibi çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Bu çalışma da sosyal izolasyon stresi oluşturulmuş sıçanlarda egzersizin öğrenme ve davranış üzerine olan etkisi incelenmiştir. Çalışma 28 günlük Wistar Albino cinsi erkek sıçanlar ile gerçekleştirilmiştir. Sosyal izolasyon stresi oluşturmak için sıçanlar; her gün 08:00-14:00 saatleri arasında her kafeste tek sıçan olacak şekilde barındırılmıştır. Geri kalan süreyi ise standart kafeslerde geçirmişler ve bu işlem 14 gün boyunca tekrarlanmıştır. Sosyal izolasyonun 2. haftasının bitimini takiben egzersiz uygulamasına geçilmiştir. Egzersiz protokolü 4 hafta boyunca günde 1 kez olmak üzere koşu bandında gerçekleştirilmiştir. Egzersiz uygulaması tamamlanan sıçanların Morris su tankı testi ile öğrenme ve bellek performansı; açık alan ve yükseltilmiş plus maze testi ile de davranış performansları incelenmiştir. Sıçanların stres düzeylerini belirlemek amacıyla ELISA yöntemi kullanılarak kortikosteron seviyeleri ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, hayvan ağırlıkları ve su tüketimi değişmezken, tüketilen yem miktarlarında farklılık bulunmuştur. Gruplar arasında kan kortikosteron düzeyleri arasında herhangi bir fark gözlenmemiştir. Sıçanların öğrenme-bellek düzeyleri arasında herhangi bir fark bulunmamıştır fakat davranış testlerinde kontrol egzersiz grubunun diğer gruplara göre anksiyete düzeyinin anlamlı olarak azaldığı gösterilmiştir. Tüm bu bilgi ve bulgular ışığında sosyal izolasyon stresi oluşturulmuş sıçanlarda egzersizin öğrenme-bellek performansı üzerinde etkisi olmazken anksiyolitik etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and modern life, people exposed to stress in part of their life. The type and age of exposure to stress is an important influence on emotional and cognitive function in older age of the individual. When organism can not be adapted and perceives psychosocial stress as a threat against itself, acute and chronic changes accompany to this situation. In particular, factors such as the individual's environment and exposure to various types of learning experiences can cause specific changes in the brain structure and neurotransmitters. Learning is the most powerful and important adaptive response of the central nervous system against endogenous and exogenous stimuli. Hippocampus is a place where learning and memory occurs and it is affected from environmental factors such as exercise. In this study, effect of exercise on learning and behavior on social isolated rat is investigated. The study was conducted with a 28-day Wistar albino rats. For create social isolation stress; rats housed in each cage by one by every day at 08: 00-14: 00 in a separate room. They spent the rest of the time in standard cages and this process was repeated for 14 days. Following the end of the 2nd week of social isolation, physical exercise has been initiated. Exercise protocol was carried out for 4 weeks twice daily with treadmill which has 2 compartments. After exercise protocol rats were performanced Morris water maze test for learning and memory, elevated plus maze test and open field test for behavior. To determine the stress level of rats, corticosterone levels were measured by ELISA. The findings in animal weights and water consumption were unchanged, it was found differences in the amount of food consumed. Any difference in blood corticosterone levels were observed between the groups. There was no difference in learning and memory in rats but the levels of anxiety of control exercise group has been shown to be significantly reduced compared to other groups in behavioral tests. In light of all this information and findings that we can say exercise has no effect on learning and memory performance on chronic social isolation stressed rat but showed anxiolytic effects.