Farklı vücut kütle indekslerinin ve yürüme hızlarının yürüme dinamiğine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of different body mass index and walking speeds on walking dynamics
- Tez No: 443858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Obezite, enerji alımı ve tüketimi arasındaki dengesizlikten kaynaklanan, fazla yağ birikimi durumudur. Yürüme, kolay uygulanabilir olması ile obezlere sıklıkla önerilen aktivite çeşididir. Çalışmamızda, obez ve normal kilolu bireylerin enerji tüketimleri karşılaştırılarak, sonuçların yürüme parametreleri açısından yorumlanması amaçlanmıştır. 14 normal kilolu ve 13 obez bireyle gerçekleştirilen çalışmamızda bireylerin istirahat ve 3 yürüme hızında (tercih edilen yürüme hızı (TEYH), % 30 daha az ve % 30 daha fazlası) enerji tüketimleri indirekt kalorimetri yöntemi ile ölçülmüştür. Koşu bandında yürüdüklerinde, vücut kütle merkezlerine (VKM) ve topuklarına takılan işaretleyiciler ile temporal spasyal parametreleri ve VKM mediyolateral ve vertikal yer değişimleri 3 adet kamerayla kaydedilmiştir. Obezlerde istirahat durumunda kullanılan oksijen miktarı (VO2) daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Obezlerin tüm hızlarda adım genişliği ölçümü normal kilolu bireylerden fazla bulunmuştur (p0,05). Tüm hızlarda gruplar arası VKM'nin mediyolateral yer değişimi anlamlı bulunurken (p0,05). Yürüme hızı artışı ile ise, VKM'nin mediyolateral yer değişimi azalırken, vertikal yer değişimi artmıştır. Bireylerin istirahat enerji tüketimlerinin karşılaştırılması gerektiğinde yağsız vücut kütlesi ile normalizasyonu tercih edilebilir. Verilerimiz, obezlerin yürüme sırasında daha fazla enerji tüketerek, adım genişliğinde artış, vertikal yer değişiminde kısıtlama gibi fizyolojik adaptasyon mekanizmaları ile normal yürüme paternini koruyabildiklerini ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
Obesity is an excess fat accumulation situation caused by imbalance between energy intake and consumption. Walking, with its easiness to perform, is typically advised physical activity type to obese individuals. In our study, it is aimed to compare energy expenditure levels of obese and normal weight individuals and to interpret these results in terms of several walking parameters. Our study performed with 14 normal weight and 13 obese subjects, energy expenditure of individuals was measured with indirect calorimetry method while in resting state and 3 walking speeds (preferred walking speed (PWS), 30 % less and 30 % less). When they were walking on treadmill, temporal spatial parameters and mediolateral and vertical displacement of center of body mass (COM) were recorded via 3 cameras with placement of markers to COM and heels. The oxygen consumption (VO2) during resting was found higher in obese (p0,05). Step width measurement of obese was found higher than normal weight individuals in all speeds (p0,05). COM mediolateral displacement was found significiant between groups in all speeds (p0,05). For each walking speed increment, while COM mediolateral displacement was decreased, vertical displacement was increased. In case of need to compare resting energy expenditure of individuals, normalization with respect to fat free mass can be preferred. Our data suggest that obese individuals preserve normal walking pattern by physiologic adaptation mechanism like consuming more energy during walking, increasing step width, restraining vertical displacement.