Subkronik 1800 MHZ elektromanyetik alan uygulanmış sıçanların testis dokusunda parikalsitol'un etkisinin incelenmesi
The investigation of paricalcitol effects on testicular tissue exposed to BY subchronic 1800 MHZ electromagnetic field
- Tez No: 443856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elektromanyetik alan (EMA) maruziyetinin testiste morfolojik ve fonksiyonel değişiklikler yaparak erkek infertilitesine neden olabileceği bildirilmiştir. Bu nedenle çalışmamızda 1800 MHz EM dalgaların testiküler morfoloji ve fonksiyonundaki değişiklikler üzerine parikalsitolun etkisinin gösterilmesi planlandı. Çalışmamızda 28 adet 8-10 haftalık Wistar Albino erkek sıçan kullanıldı. Denekler; kontrol (K), parikalsitol (P), elektromanyetik alan (EMA) ve elektromanyetik lan+parikalsitol (EMA+P) grupları olmak üzere 4 gruba ayrıldı. K grubuna (n=7) hiç bir işlem yapılmadı. P grubuna, 0,2 µg/kg parikalsitol (haftada 3 kez/30 gün) subkutan (s.c.) olarak enjekte edildi. EMA grubuna, 1800 MHz EMA (günde 1 saat/30 gün) uygulandı. EMA+P grubuna, 1800 MHz EMA (30 gün boyunca günde 1 saat) ve 0,2 µg/kg parikalsitol (haftada 3 kez/30 gün) verildi. Deney sonunda sakrifiye edilen deneklerden elde edilen testis dokularında, seminifer tübül çapları, germinal epitel kalınlığı ve Johnsen skorlaması, Ki67, p63 immün işaretlenmesi, malondialdehit (MDA) düzeyi, süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktivitesi gösterildi.
Özet (Çeviri)
It is well-known that exposure to electromagnetic field (EMF) may lead to male in fertility by causing changes in the testicular morphology and function. The present study aimed to investigate the effect of paricalcitol on the testicular morphology and function after exposure to 1800 MHz electromagnetic field. In our study we used twenty eight male Wistar Albino rats (8 to 10 weeks of age) and they were divided into four groups; as control (C), paricalcitol (P), electromagnetic field (EMF) and electromagnetic field+paricalcitol (EMF+P). No treatment was applied to control group (n=7). P group was injected with 0,2 µg/kg paricalcitol (three times in thirty days) subcutaneously. EMF group was exposed to electromagnetic field of 1800 MHz one hours daily for thirty days. EMF+P group was both exposed to electromagnetic field of 1800 MHz (one hour in a day for thirty days) and injected with 0,2 µg/kg paricalcitol (three times in thirty days). At the end of the experiment, testicular sections was evaluated by measuring the diamater of seminiferous tubular, thickness of germinal epithelium thickness and they were correlated with both Johnsen scoring and immunohistochemical staining for Ki67 and p63. The enzyme levels of malondialdehyde, superoxide dismutase and catalase was also assayed biochemically.