Yorgunluk baskısı altında tabanca atış performansının ölçülmesi: Polis mekik koşusu testi
Pistol shooting performance measurement under pressure of fatigue: Police shuttle run test
- Tez No: 443862
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, yorgunluk baskısı altında tabanca atış performansının tespitine yönelik yeni bir test geliştirme amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, yorgunluk baskısının sağlandığı çok aşamalı 20 metre MK testi ile tabanca atışı kombine edilmiştir. Bu çalışmanın örneklem grubunu Polis Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören 137 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem grubunda yer alan katılımcıların tamamı öncelikle MK testine bir hafta sonra ise yine aynı saatte PMK testine katılmışlardır. Bu testlerden sonra, örneklem grubu içinden tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen gruba (n=72) yine aynı saatte PMK testi tekrar uygulanmıştır. Testler arasındaki eş tutarlılığın ve katılım performansının göstergesi olarak KAH verileri ve güvenirlik ve geçerlik analizleri için mekik sayıları kayıt altına alınmıştır. Orijinal mekik koşusu testi protokolüne ait tüm kurallar değiştirilmeden uygulanmıştır. En önemli fark her seviyede atış yapmaya imkân sağlayan 3 sn'lik araların olmasıdır. Testin güvenirliği için test tekrar test yöntemi kullanılmıştır. Geçerlik analizi için ise geçerliği önceden ispat edilmiş bir testle yeni geliştirilen testin sonuçları arasındaki korelasyon değerleri incelenmiştir. İstatistiki analizler IBM SPSS for Windows v22 paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to develop a new test to measure the pistol shooting performance under fatique pressure. For this purpose, it has been provided with multi-stage pressure fatigue, 20 meter SR test and pistol shooting were combined. The participants of this study were from Police Vocational School students (n=137). First of all, all study group participated SR test and after a week at the same time they participated PSR. After that, PSR test were administrated to a randomly assigned group within these participants (n=72) As an indicator of consistency and participation performance HR values and fort he reliability and validity the number of shuttles numbers were recorded. All the rules of the original shuttle run test protocol was implemented without any changes. The most important difference is 3 seconds break that enable to shoot at every level. For the reliability, test and re-test method was used. The validity of the new developed test were checked by testing the Correlation values between a test that was previously developed. Statistical analysis was performed using IBM SPSS software package for Windows V22. As a result, the PSR test and re-test showed that the test results were strongly related to each other at the 0.01 level (r=0.99).