Ulusal futbol takımlarının deplasman ve kendi sahalarındaki performans kararlılığının analizi
The analysis of performance consistency of national soccer teams in home and away game
  1. Tez No: 443863
  2. Yazar: AZİZ GÜÇLÜÖVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Futbolda performansı belirleyen önemli unsurların teknik ve taktik yetenekler olduğu yaygın olarak düşünülmektedir. Futbol maçlarında genel performansı genellikle oyuncuların teknik ve becerisel özellikleri belirler (Rampinini ve ark. 2009). Takımlar üzerinde performansın çok yönlü geliştirilebilir ve gözlemlenebilir aktiviteleri müsabaka analizinin geri bildiriminden yararlanmakla mümkün olabilmektedir. Bu anlamda 2013-2014 Türkiye futbol sezonunda Spor Toto Süper Lig'e yükselen ve ligden düşen futbol takımlarının deplasman ve ev sahibi maçlarındaki teknik ve taktik performans kararlılığının analizi araştırmanın ileri amacını oluşturmuştur. Mevcut araştırmaya Süper Lig'e yükselen üç takım (İstanbul BBSK, Balıkesirspor, Mersin İdmanyurdu) ve ligden düşen üç takım (Elazığspor, Kayserispor, MP Antalyaspor) dahil edilmiş ve performans belirlemede teknik beceri ve taktik aksiyonlara yönelik belirli değişkenler bilgisayar kontrollü ''MathBall'' video analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Takımların ev sahibi ve deplasman müsabakalarında sergilenen çeşitli performans verilerinden; paslar, önemli paslar, isabetli paslar, toplam şut, isabetli şut, köşe vuruşu, serbest vuruş, faul, hava topları becerisi, ikili mücadele, topla mesafe katetme, ceza alanına isabetli top, ceza alanı çevresinde topla oynama, ceza alanı içinde topla oynama ve gol skoru teknik ve becerisel parametreler olarak belirlenmekle birlikte diğer parametrelerden; topa sahip olma oranı %, hızlı hücum, top kapmalar, hücum bölgesinde topla oynama, savunma alan kullanımı %, orta alan kullanımı %, hücum alanı kullanımı %, sol kanat kullanımı %, sağ kanat kullanımı % değişkenleri ise taktiksel anahtar performans göstergeleri olarak belirlenmiştir (http://www.mathball.com). MathBall video analizinden elde edilen verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 20.0 istatistik programından yararlanılmıştır. Ev sahibi ve deplasman müsabakalarının karşılaştırmalı performans değerleri tek tek takım bazında incelendiğinde verilerin normal dağılım göstermediği, düşen ve çıkan takımlar olarak toplu incelendiğinde ise verilerin normal dağılım gösterdiği ''shapiro-wilk'' istatistik testi ile anlaşılmıştır. Bu nedenle her bir takım için ev sahibi ve deplasmanda sergilenen teknik-taktik performans değerleri karşılaştırılırken ''Wilcoxon'' testi, düşen ve çıkan takımların performans değişkenlerinin karşılaştırılmasında ise bağımsız örneklem ''t-testi'' kullanılmıştır. Ayrıca takımların ev sahibi ve deplasman performans oranlarının karşılaştırılmasında oran testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There's common consensus that technical and tactical skills are major factors behind performance in soccer. In soccer games, it is usually the technical skills of the players that determine the overall performance (Rampinini et al. 2009). The performance activities that can be developed and observed in different ways are possible through the feedback coming from the analyses of soccer games. In this regard, the analysis of technical and tactical performance determination of soccer teams that entered Spor Toto Super Lig and that left the league during the soccer season of 2013-2014 in Turkey, during home and away matches was the main purpose of this study. The current study covered three teams that rose up to the Super League (İstanbul BBSK, Balıkesirspor, Mersin İdmanyurdu) and three teams left the league (Elazığspor, Kayserispor, MP Antalyaspor) and for determining performance, numerous variables related to technical skills and tactical actions were analyzed using computer controlled“mathball”video analysis method. Technical and skill related parameters as determined from the performances of the teams at away and home matches were passes, important passes, placed pass, total shoots, placed shoot, corner shoot, free kick, fault, air ball skills, tackle, running a distance with the ball, shoots placed in penalty box, playing with the ball around the penalty ball, playing with the ball inside the penalty ball and goal score. Tactical key performance indicators selected for the study were ball possession %, fast attack, ball grabbing, playing with the ball in the attack field, use of defense area %, midfield use %, attack field use %, left wing use % and right wing use % (http://www.mathball.com). For the statistical analysis of data from MathBall video analyses IBM SPSS 20.0 statistical package was used. When the comparative performance values of home and away matches are analyzed individually on a team basis, it is seen that the data don't have a normal distribution and there are teams that leave the super league and teams that enter the super league. When the data are analyzed collectively, it is seen that data had normal distribution based on“spahiro-wilk”statistical test results. Thus, when the technical tactical performance values for each team are compared, 'Wilcoxox' test was used while independent sample 't-test' was used for the comparison of performance variables of teams that enter the first league. In addition, ratio test was used for the comparison of the home and away performance rates of the teams.