Kütlesel veya tabakalı formda uygulanan bulk-fıll kompozitlerin sızdırmazlık performanslarının in vitro koşullarda incelenmesi
Invitro conditions of the sealing performance of bulk-fill composites applied in the glass or layered form
  1. Tez No: 443889
  2. Yazar: EZGİHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CAVİT ÇEHRELİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, bulk-fill yapıdaki farklı kompozit rezinlerin sınıf 1 kavitelerdeki sızdırmazlık performanslarının in vitro koşullarda değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çekilmiş çürüksüz 168 adet insan 3. azı dişi, kullanılan dolgu materyali/adeziv uygulama moduna göre 14 alt gruba (n=12) rastgele ayrılmıştır: Grup 1: Minede ön asitleme (ÖA) + FL-BOND II + Beautifil Bulk fill Restorative 2X2 mm inkrement; Grup 2: ÖA + FL-BOND II + Beautifil Bulk fill Restorative 4 mm tek inkrement; Grup 3: ÖA + FL-BOND II + Beautifil Bulk fill Flowable 2X2 mm inkrement; Grup 4: ÖA + FL-BOND II + Beautifil Bulk fill Flowable 4 mm tek inkrement; Grup 5: ÖA + Single Bond Universal (SBU)+Filtek Bulk Fill Posterior 2X2 mm inkrement; Grup 6: ÖA + SBU + Filtek Bulk Fill Posterior 4 mm tek inkrement; Grup 7: ÖA + SBU + Filtek Bulk Fill Flowable 2X2 mm inkrement; Grup 8: ÖA+ SBU+ Filtek Bulk Fill Flowable 4 mm tek inkrement; Grup 9: ÖA + Adhese Universal Vivapen (AU) + Tetric Evo Ceram Bulk Fill 2X2 mm inkrement; Grup 10: ÖA + AU + Tetric Evo Ceram Bulk Fill 4 mm tek inkrement; Grup 11: ÖA + AU + Tetric Evo Flow Bulk Fill Flowable 2X2 mm inkrement; Grup 12: ÖA + AU + Tetric Evo Flow Bulk Fill Flowable 4 mm tek inkrement; Grup 13: ÖA + SBU + Z550 2X2mm inkrement; Grup 14: ÖA + SBU + Z550 4 mm tek inkrement. Örnekler 1000 devir termosiklusa tabi tutulduktan sonra, %0,5'lik bazik fuksin solüsyon ile boya penetrasyon testi gerçekleştirilmiştir. Diş kesitlerinden alınan dijital görüntüler üzerinde görüntü analizi ile kantitatif olarak belirlenen mikrosızıntı düzeyleri, Tek yönlü varyans analizi ve Tukey testleri ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır (p=0.05).
Özet (Çeviri)
This in vitro study was conducted to evaluate the sealing effectiveness of different bulk fill composite resins in class I cavities. Extracted human third molars (n=168) were randomly allocated into 14 experimental groups (n=12/group) with respect to the composite resin/adhesive system employed: Group 1: Phosphoric acid ethcing of enamel (PE) + FL-BOND II + Beautifil Bulk fill Restorative 2X2mm increment; Group 2: PE + FL-BOND II + Beautifil Bulk fill Restorative 4 mm single increment; Group 3: PE + FL-BOND II + Beautifil Bulk fill Flowable 2X2mm increment; Group 4: PE + FL-BOND II + Beautifil Bulk fill Flowable 4 mm single increment; Group 5: PE + Single Bond Universal (SBU) + Filtek Bulk Fill Posterior 2X2mm increment; Group 6: PE + SBU + Filtek Bulk Fill Posterior 4 mm single increment; Group 7: PE + SBU + Filtek Bulk Fill Flowable 2X2mm increment; Group 8: PE + SBU + Filtek Bulk Fill Flowable 4 mm single increment; Group 9: PE + Adhese Universal Vivapen (AU) + Tetric Evo Ceram Bulk Fill 2X2mm increment; Group 10: PE + AU + Tetric Evo Ceram Bulk Fill 4 mm single increment; Group 11: PE + AU + Tetric Evo Flow Bulk Fill Flowable 2X2mm increment; Group 12: PE + AU + Tetric Evo Flow Bulk Fill Flowable 4 mm single increment. Group 13: PE + SBU + Z550 2X2mm increment; Group 14: PE + SBU + Z550 4 mm single increment. Specimens were subjected to 1000X thermocycling, and thereafter to 0.5% basic fuchsin dye penetration test. The extent of microleakage was measured quantitatively using image analysis on sections of specimens. One-way ANOVA and Tukey tests were used for statistical analysis of the data (p=0.05).