Çocuklarda midazolam ve/veya nitröz oksit ile orta dereceli sedasyon uygulamasının diş tedavisi sırasındaki davranışlar üzerine etkisi
Efficacy of n2o/o2 inhalation sedation with or without midazolam on childrens' behavior during dental treatment
  1. Tez No: 443890
  2. Yazar: ÖZGE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ CEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, nitröz oksit/oksijen (N2O⁄O2) inhalasyonu ve N2O⁄O2 + midazolam rejimlerinin diş tedavileri sırasında çocukların davranışları üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Frankl Davranış Ölçeği'ne göre davranış puanları olumsuz olan (Puan 1 ve 2), ve en az 2 tedavi randevusuna gereksinimi olan, ASA I 28 erkek ve 32 kız çalışma gruplarına dahil edilmiştir.. Hastalara rastgele olarak seansların birinde 50%-50% N2O⁄O2 inhalasyonu uygulanırken; diğerinde N2O⁄O2 (50%-50%) ve intranazal midazolam (0.2 mg/kg) uygulanmıştır. Tüm tedavi süreci ve yapılan işlemler kayıt altına alınmıştır. Tedavi sürecindeki hasta davranışlarını değerlendirmek için Modifiye Edilmiş Houpt Ölçeği kullanılmıştır. Hastaların yaş grupları 42-60, 61-72 ve 73-90 ay olmak üzere sınıflandırılmıştır. Ağlama ve hareket parametreleri açısından çalışma grupları arasında tedavi başlangıcı sonrası 5. dakikada anlamlı bir farklılık gözlenmiştir (p0.05). Hastaların çoğu her iki rejimde de işlemler boyunca uyanıktır. Tedavi süresi, tedavi edilen diş sayısı, oksijen satürasyonu ve nabız sayısı bakımından gruplar arasında farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). Yaş gruplarına göre bakıldığında değerlendirilen parametreler yönünden (uyku, ağlama, hareket) anlamlı farklılık görülmemiştir. Çocuklarda diş hekimliği kaygısını azaltmada her iki yöntemin de da etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effectiveness of nitrous oxide⁄oxygen (N2O⁄O2) inhalation sedation with N2O⁄O2 and midazolam on childrens' behavior during dental treatment. The study group comprised 28 boys and 32 girls (ASA 1), who were rated as“negative”by Frankl Behaviour Scale (Score 1 or 2) and needed at least two sedation appointments. Patients were randomly assigned to receive either N2O⁄O2 (50%-50%) or N2O⁄O2 and midazolam administered intranasally at 0.2 mg/kg. The alternative procedure was administered at the following appointment. The treatment sessions were videotaped and duration of treatment, as well as number of treated teeth were recorded. The Modified Houpt Scale was used to evaluate the behavioral outcome. Childrens' ages were classified as 42-60, 61-72 and 73-90 months. The study groups differed significantly with regard to mobility and crying at the 5th minute period (p0.05). Most of the patients were awake during procedures in both regimens. No statistically significant difference was found between study groups for duration of procedures, the number of teeth treated, oxygen saturation and heart rate (p>0.05). With respect to the age groups, the evaluated parameters (sleep, crying, movement) did not differ significantly (p>0.05). Both methods were found to be effective in reducing dental anxiety in children.