Polydioxanone(PDS) sinir kılavuzu ile periferik sinir defektlerinin onarımı (Ratlarda deneysel bir çalışma)
Repair of peripheral nerve defects using polydioxanone(PDS) nerve conduit (An experimental study in rats)
  1. Tez No: 443923
  2. Yazar: AKIN İNALÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİD ALĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç Periferik sinir defektlerinin onarımında, sinir kılavuzları önemli bir tedavi seçeneğidir. İdeal bir sinir kılavuzu akson geçişi sırasında stabil bir ortam sunmalı ve sürecin tamamlanmasından sonra düşük yabancı cisim reaksiyonu için ortamdan emilmelidir. Böyle bir kılavuz henüz geliştirilememiştir. Bu çalışmada yeni bir materyal olarak polydioxanone (PDS) sinir kılavuzu periferik sinir defektlerinde kullanılmıştır. Yöntem Etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya her grupta 10 sıçan olmak üzere toplam 12 gruptan oluşan 120 sıçan dahil edildi. Sıçanların sağ siyatik sinirlerinde 10 mm. boyunda sinir defektleri oluşturuldu. 11 deney grubunda sırasıyla Grup 1'de içi boş geniş gözenekli PDS tüp ile onarım, Grup 2'de Sinir Büyüme Faktörü (Nerve Growth Factor, NGF) emdirilmiş Sodyum Alginat ile doldurulmuş geniş gözenekli PDS tüp ile onarım, Grup 3'de Damar Endotel Büyüme Faktörü (Vascular Endothelial Growth Factor, VEGF) emdirilmiş Sodyum Alginat ile doldurulmuş geniş gözenekli PDS tüp ile onarım, Grup 4'de Sinir Büyüme Faktörü (Nerve Growth Factor, NGF) ve Damar Endotel Büyüme Faktörü (Vascular Endothelial Growth Factor, VEGF) emdirilmiş Sodyum Alginat ile doldurulmuş geniş gözenekli PDS tüp ile onarım, Grup 5'de içi boş dar gözenekli PDS tüp ile onarım, Grup 6'da Sinir Büyüme Faktörü (Nerve Growth Factor, NGF) emdirilmiş Sodyum Alginat ile doldurulmuş dar gözenekli PDS tüp ile onarım, Grup 7'de Damar Endotel Büyüme Faktörü (Vascular Endothelial Growth Factor, VEGF) emdirilmiş Sodyum Alginat ile doldurulmuş dar gözenekli PDS tüp ile onarım, Grup 8'de Sinir Büyüme Faktörü (Nerve Growth Factor, NGF) ve Damar Endotel Büyüme Faktörü (Vascular Endothelial Growth Factor, VEGF) emdirilmiş Sodyum Alginat ile doldurulmuş dar gözenekli PDS tüp ile onarım, Grup 9'da Sadece Sodyum Alginat ile doldurulmuş dar gözenekli PDS tüp ile onarım, Grup 10'da oluşturulan sinir defekti çıkarılan sinir grefti ile onarım, Grup 11'de sinir defekti oluşturmaksızın tam kat kesilen sinir primer onarım yapıldı. Grup 12 (kontrol)'de ise 10 mm.lik sinir defekti oluşturuldu ve herhangi bir cerrahi onarım yapılmadı. Sonuçlar 8. hafta sonunda fonksiyonel ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Fonksiyonel değerlendirmede yürüme analizi, gastroknemius çevresi ölçümü ve ağırlığı bakılırken, histopatolojik değerlendirmede inflamasyon bulguları ve akson gelişimi incelendi. Elde edilen veriler itatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular Yürüme analizlerinde, Grup 11 (primer onarım) ile tüm gruplar arasında, Grup 4, 5 ve 8 ile Grup 12 (kontrol) arasında anlamlı fark olduğu görüldü; diğer ikili karşılaştırmalar arasında fark yoktu. Gastroknemius çevresi ve ağırlıklarının değerlendirilmesinde Grup 8, 10 ve 11 diğer gruplardan anlamlı farklı idi. Akson gelişimlerinin değerlendirmesinde, Grup 8, 10 ve 11 diğerlerinden anlamlı farklı iken kendi aralarında fark yoktu. Sonuç PDS'nin sentetik, emilebilir, inert, ucuz ve kolay elde edilebilir, düşük yabancı cisim reaksiyonu oluşturan bir materyal olarak periferik sinir defektlerinin onarımında iyi bir sinir kılavuzu seçeneği olabileceğini düşünmekteyiz. PDS kılavuz içerisine NGF ve VEGF ilave ederek yapay bir sinir grefti oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Aim In repair of peripheral nerve defects, nerve conduits are an important treatment option. An ideal nerve conduit which should obtain a stable environment during axonal regeneration and should be absorbed after completion of this process for a low foreign body reaction, was not able to be developed, yet. In this study, polydioxanone (PDS) nerve conduit was used in peripheral nerve defects as a new material. Materials and Methods After ethic consent was obtained, 120 rats which were divided 12 groups of 10 rats were included in the study. Nerve defects which were 10 mm in length were achieved in the right sciatic nerve. Of 11 experimental groups, in Group 1, repair with empty large pore PDS conduit, in Group 2, repair with large pore PDS conduit which was filled with Nerve Growth Factor (NGF) and Sodium Alginate, in Group 3, repair with large pore PDS conduit which was filled with Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Sodium Alginate, in Group 4, repair with large pore PDS conduit which was filled with Nerve Growth Factor (NGF), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Sodium Alginate, in Group 5, repair with empty small pore PDS conduit, in Group 6, repair with small pore PDS conduit which was filled with Nerve Growth Factor (NGF) and Sodium Alginate, in Group 7, repair with small pore PDS conduit which was filled with Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Sodium Alginate, in Group 8, repair with small pore PDS conduit which was filled with Nerve Growth Factor (NGF), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Sodium Alginate, in Group 9, repair with small pore PDS conduit which was filled with only Sodium Alginate, in Group 10, repair with autologous nerve graft, in Group 11, primary nerve repair, were performed. In Group 12 (control), a nerve defect of 10 mm was achieved without any surgical repair. Results were evaluated at the end of 8 weeks functionally and histopathologically. In functional evaluation, walking track analysis, circumference and weight of the gastrocnemius muscle were investigated, whereas inflammatory findings and axonal regeneration were studied in histopathological evaluation. All data were statistically analyzed. Results In walking track test, there were significant differences between Group 11(primary repair) and all the remainings groups, and between Group 4, 5, 8 and Group 12. Group 8, 10, and 11 were significantly different from the others, whereas there was not any difference among these three groups, in evaluation of circumference and weight of the gastrocnemius muscle, and axonal regeneration. Conclusion We believe that PDS, which is a synthetic, absorbable, inert, cheap and easily obtained material, and causes low foreign body reaction, can be a good option of nerve conduit in repair of peripheral nerve defects. An artificial nerve graft can be formed by adding NGF and VEGF into the PDS conduit.