Migren tedavisinde ilaç, akupunktur ve hipnoterapi tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of acupuncture, hypnotherapy and pharmacotherapy in migraine treathment
  1. Tez No: 443924
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZER DİŞÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada, temel konvansiyonel tedavi modalitesi (ilaç tedavisi) ile tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerinden akupunktur ve hipnoterapi tedavisinin migren tedavisindeki sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu tez çalışması Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı ve Atatürk Üniversitesi Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATYAM)'nde yapıldı. 01.09.2015 tarihi ile 01.02.2016 tarihleri arasında Nöroloji polikliniğine başvuran yeni ve/ veya eski tanılı migren tanısı alan 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu 90 hasta rastgele üç gruba ayrıldı; 1. gruba (n=30) sadece ilaç tedavisi verildi, 2. gruba (n=30) mesai günlerinde gün aşırı olmak üzere haftada 3 günden toplam 10 seans akupunktur tedavisi uygulandı ve 3. gruba ise (n=30) ise mesai günlerinde haftada 2 seans olmak üzere toplam 10 seans hipnoterapi uygulandı. Tüm hastalar tedavinin başlangıcında yani 0.ay ve tedavi etkinliğini kontrol etmek üzere tedavinin bitiminden sonraki 1. ay ve 3. ay“Yaşam Kalitesi (SF 36) Formu”,“Vizüel Analog Skala (VAS)”ve“Migrene Bağlı Kayıp Değerlendirme Ölçeği- Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS)”ile değerlendirildi ( Ek 10,11 ve 12). Ve 3 çeşit tedavi modalitesinin migren tedavisindeki etkileri karşılaştırılmış oldu. Çalışmamızda verilerimiz SPSS 22.0 ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistiklerde kategorik veriler için sayı ve yüzde; numerik veriler için ortalama ve standart sapma sunuldu. Numerik değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu histogram grafiği ile incelendi. Hipotez testleri olarak Ki-Kare, tek yönlü ANOVA ve tekrarlayan ANOVA testleri kullanıldı. İstatistiksel olarak önemlilik sınırı p0,05), akupunktur ve hipnoterapi tedavileri ile ayrı ayrı ilaç tedavisi karşılaştırıldığında anlamlı fark bulundu (p0,05), 1.ay ölçümleri ile 3.ay ölçümleri karşılaştırıldığında anlamlı bulundu (p0,05). VAS ölçeğine dair 0.ay puanlaması sonrası tedavi sonrası 1.ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study it was aimed to compare the basic convantionel treathment modality (medication) and the results and place of acupuncture and hypnotherapy treathments which are complementary and alternative. Method: The thesis study was conducted at Ataturk University Medical Faculty Family Medicine Deparment and Ataturk University Acupuncture and Complementary Medical Methods Research and Application Center. 90 patients who have applied to Neurology outpatient department between the dates of 01.09.2015 and 01.02.2016 with diagnosis of migraine new or older cases included in the study. These 90 patients was randomly allocated into three groups; 1st group (n=30) will be given only medication, 2nd group (n=30) will be administered acupuncture therapy totally 10 sessions for three times in a week as every other day on working days and 3rd group (n=30) will be administered hypnotherapy totally 10 sessions for two times in a week on working days. All patients will be evaluated with“Life Quality (SF 36) Forms”,“VAS-Visuel Analog Scale”and“MIDAS-Migraine Disability Assessment Test”. Also the tests will be done again on 1st and 3rd months after finish of treathment to control the effectiveness of treathment and effects of three kinds of treathment modality on migraine treathment will be compared. The data were analysed with SPSS 22.0. Number and percentages were submitted for categorical data and average and standart deviation were submitted for numeric data. Suitability of numeric variables to normal distribution was examined with histogram graphic. Chi-Square, one way ANOVA and recurrent ANOVA tests were used as hypothesis tests. Statistically materiality limit was accepted as p0,05), but acupuncture and hypnotherapy treathments and separated medical treathment was compared and a significant difference was found (p0,05), when 1st month and 3rd month measurements were compared it was found significant (p0,05).