Üç farklı ejeksiyon ölçüm tekniği ile sol ventrikül global strain arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluating the association between three different ejection measurement techniques and left ventricle global strain
  1. Tez No: 443929
  2. Yazar: OKTAY GÜLCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDNAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Giriş: Kardiyovasküler hastalıkların prognozu Ejeksiyon Fraksiyonu (EF) ölçümüne dayanan sistolik fonskiyonla direk ilişkilidir ve yapılan çalışmalarda sol ventriküler global strain (SVGS), kardiyovasküler hastalıkların tanı, prognoz, sağ kalım ve evrelemesinde EF ölçümüne göre üstün olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada üç farklı EF ölçüm metodu ile SVGS arasındaki ilişkiyi araştırdık. Metod: Bu çalışma, Ekim 2015 –Mart 2016 tarihleri arasında kliniğimize Stabil Anjina Pektoris (SAP) ve Non ST elevasyonlu Miyokart İnfarktüsü (NSTEMI) tanısıyla başvuran 62 hasta üzerinde yapılmıştır. Tüm hastalara ekokardiyografik değerlendirme yapılmıştır. Atrial fibrilasyonu olan hastalar veya supoptimal görüntü kalitesi olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınma ve dışlanma kriterlerine uygun olarak toplam 62 hasta alınmıştır (yaş ortalaması 61.0±12.6 yıl, %56'sı erkek).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Prognosis in cardiovascular diseases is closely related with systolic function, which can be quantified using Ejection Fraction (EF) measurements. In recent studies, left ventricular global strain (LVGS) measurements are found to be superior to EF for staging, prognosis and survival in cardiovascular diseases. The aim of this study is to assess correlation between LVGS and three different EF measurements methods. Method: The patients diagnosed with non-ST-elevation myocardial infarction (NSTEMI) or stabile angina pectoris (SAP) and admitted in our cardiology department between October 2015 and March 2016 were enrolled in the study. All patients underwent echocardiographic assessment. Patients with atrial fibrillation or suboptimal image quality were excluded from the study. Results: After application of eligibility criteria 62 patients were enrolled in the study. Average age was 61.0±12.6 years, 56%were male.