Bebek doğum süresinin extraperitoneal ve transperitoneal sezaryende karşılaştırılması: Prospektif randomize bir çalışma
Comparison of fetüs delivery time at extraperitoneal cesarean and transperitoneal cesarean: A prospective randomised trial
  1. Tez No: 443928
  2. Yazar: YUNUS EMRE TOPDAĞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ERKAN YAPÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş-Amaç: Sezaryen tüm dünyada kadınlar arasındaki en sık laparotomi sebebidir. Dünyada ve ülkemizde hızla artan sezaryen oranlarına bakıldığında bu artışın cerrahi morbidite ve mortaliteyi arttırdığı ve büyük bir halk sağlığı sorunu halini aldığı görülmektedir. Cerrrahi dünyası olarak bu kadar sık yapılan bir işlem için bazı teknikler geliştirilmektedir. Yıllar içerisinde unutulmaya yüz tutmuş bir sezaryen tekniği olan extraperitoneal sezaryen tekniği artan sezaryen oranları ile tekrar gündeme gelmiştir. Çalışmamızda klasik yöntem olan transperitoneal sezaryen ve extraperitoneal sezaryenı primer değişken olarak bebek doğum süreleri ve intraoperatif, preoperatif ve postoperatif çeşitli parametreler açısından birbirlerine üstünlüğünü kıyaslamaya çalıştık. Gereç -Yöntem: Çalışmamızda Mart 2015 tarihinden haziran 2016 tarihine kadar çalışmaya dahil edilme kriterleri göz önünde bulundurularak 210 gebenin randomizasyona uyularak extraperitoneal ve transperitoneal sezaryen ile doğumlarını gerçekleştirdik. Primer değişken olarak kronometre ile bebek doğum sürelerini belirledik. Ayrıca toplam operasyon sürelerini, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif verilerimizi (ağrı, bulantı-kusma, giriş-çıkış hemoglobin değerleri, VAS skoru, aneljezik miktarı gibi. ) kaydettik. Bulgular: Her iki grup arasında bebek doğum süreleri açısından fark izlenmedi.(Tcs:ort 4. 2dk, Ecs:ort 3.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Cesarean section is the most common laparotomy among women all over the world. Considering the rapidly increasing rates of cesarean section in Turkey in parallel with the global estimation, this increase also elevates the surgical morbidity and mortality rates, leading to a major public health issue. To date, several techniques have been developed in the field of surgery for this commonly performed operation. The extraperitoneal cesarean section technique, which was abandoned over the past years, has been re-visited due to increased rates of cesarean deliveries. In the present study, we aimed to compare the superiorities of classical transperitoneal cesarean section method and extraperitoneal cesarean section to each other in terms of the time interval for delivery of baby as the primary variable, and various intraoperative, pre-operative and post-operative variables. Patients and Methods: A total of 210 pregnant women were randomly applied either extraperitoneal or transperitoneal cesarean deliveries from March 2015 to June 2016. The time interval for delivery of baby and the total duration of operation were assessed as the primary variables, using a chronometer. The pre-, intra-, and post- operative data including pain, nausea and vomiting, hemoglobin values on admission and discharge, Visual Analogue Scale scores, and the amount of analgesics used were recorded. Results: The time interval for delivery of baby did not differ between the two groups (TCS: mean 4. 2 min; ECS: mean 3.